Jak zamrazit vejce

Zajímá vás, jak prodloužit jejich trvanlivost, aniž byste přišli o jejich jedinečnou chuť? Ukážeme vám, jak zamrazit vejce za pomoci jednoduchého triku. Je to ještě snadnější, než jste si nejspíš mysleli.

Jde o skvělý způsob, jak uchovat vejce i čerstvost po opravdu dlouhou dobu. A potřebujeme k tomu jen obyčejnou mrazničku, trochu volného času – a samozřejmě čerstvá vejce.

Jak dlouho vařit vajíčka na tvrdo

Celý postup je velmi jednoduchý

Zajímalo by vás, jestli se vejce opravdu dají zmrazit? Ano, je to možné. K tomu však potřebujete znát jeden vážně snadný trik. Dnes vám ho představíme. Budete se divit, že vás to nenapadlo už dřív.

Pro začátek si trochu zopakujeme „abecedu správného uskladnění vajec.“ Vejce by měla vždy být skladována při teplotách do 20 stupňů Celsia. Ovšem za předpokladu, že jsme je po odebrání slepicím neumyli. Pokud ano, je nutné je uložit do chladničky a spotřebovat do týdne. Neumytá vejce si zachovávají svou ochrannou strukturu a vydrží tak velmi dlouho. Teplota při skladování vajec by se však neměla měnit. I proto není vhodné jejich uložení ve dveřích chladničky, kde je pro ně obvykle vyhrazena speciální police. Ano, sice se tu nerozbijí, ale jejich kvalitě to rozhodně nepřidá a můžeme to tak rozhodně považovat za špatný nápad. Časté změny teploty při otevírání ledničky podporují růst bakterií uvnitř vajec a ta se pak rychleji kazí.

Vejce v lednici by proto měla být za všech okolností uchovávána vždy nejlépe na střední polici a to hluboko uvnitř ledničky, kde je kolísání okolní teploty vždy nejmenší. Pokud máte však vajec příliš, jděte na to jinak a zamrazte je.

Jak se vlastně mrazí vejce?

Díky zamrazení prodloužíme datum trvanlivosti všech vajec bez potíží o několik měsíců. Je ale nutné si uvědomit, že vejce se nikdy nesmějí mrazit ve skořápkách. Pokud tak učiníte, pak budou jednoznačně na vyhození. Nejenom, že se uvnitř snadno pomnoží bakterie, ale ani rozmrazování vám neudělá radost. Z vejce se stane prapodivná a vůbec ne vábně vyhlížející hmota. Bohužel.

Ale nepomůže vám ani pouhé vyklepnutí ze skořápky a vložení například do mrazící misky. Na konci vám opět zbude nepříliš dobře použitelná hmota. Už nikdy od sebe nepůjde bílek se žloutkem oddělit. Použít lze tento postup snad jen při mražení několika málo kusů, které později použijte třeba na míchaná vajíčka.

Ale naštěstí existuje v tomto případě mnohem zajímavější způsob, který určitě všichni dobří kuchaři znají. Pokud však žloutek od bílku oddělíte, získáte vejce plně využitelná. Potřebujeme k tomu jen formu na kostky ledu. Vybírejte ty s dostatečně velkým objemem, přece jen objem vejce není malý. Do části formiček vlijte bílky a do druhé žloutky. Zamrazte.

Jakmile budete potřebovat vejce, jednoduše vyjměte jednu kostku žloutku a jednu kostku bílku a je to. A jak ušetřit místo i čas? Když jsou vejce již zamrzlá, vyklepněte je z forem třeba do mrazicích sáčků. Získáte tak jednotlivé porce vhodné k odebírání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno