Jak zjemnit pálivé jídlo

Čas od času se sto stane snad každému – místo špetky chilli nám do pokrmu spadne celá lžička, nebo ještě více. A jak zjemnit pálivé jídlo, aby si ho mohli bez obav dopřát všichni členové rodiny?

Tyto rady samozřejmě neplatí jen pro chilli. Stejně dobře vám pomohou, pokud jste to při kořenění přehnali třeba s pepřem nebo s tabascem. Chilli má však v tomto ohledu přece jen svá specifika a to kvůli alkaloidu kapsaicinu, který se o pálivost stará.

Pekingské zelí v chilli omáčce

Proč vlastně chilli pálí

Právě tato složka je tím hlavním důvodem, který je za pikantnost jakéhokoliv pokrmu s chilli papričkami zodpovědný. Pamatujte si, že pálivost se zhoršuje pod vlivem vody, takže je v první řadě nutné použít neutralizační látky. Těch naštěstí najdete v kuchyni celou řadu.

Jak zmírnit pálivost chilli

Především jde o olej a vlastně jakýkoliv tuk. A ten ve zvýšené míře obsahují prakticky všechny mléčné výrobky. Začněte tedy tím, že do jídla přidáte trochu mléka nebo ještě lépe lépe smetany anebo jogurtu. Pečlivě zamíchejte, podle chuti nechte provařit a ochutnejte. Pálivost by měla být mnohem mírnější.

Když nemáte po ruce mléko

Jestliže nejsou k dispozici klasické živočišné výrobky, klidně sáhněte po těch rostlinných. Slyšeli jste už někdy o sojové smetaně nebo kokosovém mléku? Jejich neutralizační účinky jsou také skvělé. A pokud navíc vaříte chilli pokrm se špetkou exotiky, dodají mu ten správný říz.

Co dělat ve chvíli, kdy mléko použít nelze

Ne do každého pokrmu se však samozřejmě mléko hodí .a v takovém případě budete muset sáhnout po docela jiném řešení. Velmi dobrým nápadem je použití stávajících ingrediencí v receptu, ovšem ve větším množství. Takže pokud se třeba ve vaší omáčce vyskytují rajčata nebo papriky, přidejte jich jednoduše o něco více. Chuť jídla tak nijak neutrpí – naopak bude ještě o něco bohatší. Ingredience přidávejte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaného efektu.

Pálivost vytáhnou i brambory

Dalším dobrým nápadem je vložení kostiček brambor do jídla. Povařte je a počkejte, dokud přebytečnou pálivost nevytáhnou. Poté je jednoduše vyjměte a vyhoďte. Stejný efekt má také mrkev nebo jablko, brambory jsou však v tomto ohledu bezkonkurenčně nejlevnější.

Vsadit lze i na kyselé látky

Co se týče kapsaicinu v chilli papričkách, tak skvěle si s ním dokáží poradit i kyselé přísady – jakékoliv. Ovšem doporučujeme sáhnout zejména po citronové nebo limetkové šťávě, případně i po obyčejných nebo ochucených octech. Samozřejmě vždy přihlédněte k tomu, zda něco podobného charakter vašeho jídla umožňuje. Téměř vždy však lze nakonec některý z výše zmíněných způsobů použít, stačí se jen trochu zamyslet nad tím, jak jste vlastně své jídlo připravovali. Otázka snížení pálivosti je pak otázkou chvilky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno