Zjistili jste, že vám příliš „ujela“ ruka při dávkování pepře nebo chilli papriček? Víme, jak zmírnit pálivost jídla a zachránit tak celkový dojem z oběda nebo slavnostní večeře. Možná vás překvapí, jaké postupy v takovém případě fungují nejlépe!
Sloučenina, která je zodpovědná za silnou pálivou chuť chilli papriček se nazývá kapsaicin. A neúčinkuje jenom v ústech, dráždí rovněž oči, plíce a kůži. Obsah kapsaicinu závisí na odrůdě feferonky. Při konzumaci pálivých jídel se molekuly kapsaicinu váží na specifické receptory na jazyku a stimulují nervová zakončení, což způsobuje onu charakteristickou bolest. A podobně účinkuje i pepř a další ostré složky potravy. A jak si v takovém případě účinně pomoci?
Měli byste vědět: semena a bílý vnitřní obal papriky obsahují nejvyšší koncentraci kapsaicinu. Při konzumaci se jim tedy pokud možno vyhněte.
Jak snížit pálivost jídla
Co uděláte, když vás jídlo na jazyku pálí jednoduše příliš? Pravděpodobně sáhnete po něčem k pití. Vždyť voda vypadá tak báječně chladivě, a což teprve, je-li po ruce cola, ovocný džus nebo třeba ledový tonik. Souhlasíte?
Pak jste právě udělali tu největší možnou chybu vůbec, protože kapsaicin se nerozpouští ve vodě, naopak. Pálivost se díky tekutině rozprostře i na sliznici jícnu a žaludku, což celkový dojem z jídla ještě zhorší. Voda a další podobné tekutiny jsou tedy při mírnění ostrého jídla jednoznačně zakázány.
A jak si tedy můžete v této situaci pomoci? Je třeba mít na paměti, že kapsaicin a další příbuzné „ostré složky“ se rozpouští v alkoholu a tucích. Takže nikoli voda, ale třeba mléko.
Ano, jsou to zejména mléčné výrobky, které mohou účinně zmírnit pocit pálení v ústech. Sklenka mléka je jedním z běžně používaných „protijedů“ i na profesionálních chilli festivalech. S jeho použitím tedy rozhodně nešlápnete vedle. Mimochodem, všimněte si, že obyvatelé zemí, kteří používají pálivé papričky v jídle, zcela běžně zařazují do svých receptů i použití mléčných výrobků, jejichž účelem je zmírnění celkové ostrosti pokrmu.
Nemáte mléko po ruce? Nevadí. Dobrých výsledků dosáhnete také konzumací zmrzliny,vyrobené na bázi mléka, smetany nebo jogurtu. Její nízká teplota navíc rozdrážděné receptory na jazyku trochu uklidní.
Pokud jde o alkohol, tak i ten má při mírnění ostrosti své místo. Ovšem nikoli pivo, to obsahuje alkoholu málo a efekt dlouho nevydrží. Silnější destiláty jsou mnohem účinnější, ale musí být chlazené (teplé totiž mohou mít přesně opačný účinek).
A co zabírá ještě? Také rajče a citronová šťáva mohou urychlit vymizení pálivosti v ústech. Rychleji odstraní kapsaicin také mastné potraviny. A v nouzi nejvyšší může pomoci i arašídové máslo nebo chléb s obyčejným máslem. Mléko a jeho tuky však působí za všech okolností nejrychleji.