Jak zpracovat broskve

Jakmile se jednou urodí, rozhodně nejsme schopni sníst všechny ty krásné červeno-žluté plody čerstvé. Ale ukládat je pouze ve formě kompotu také není úplně dobrý nápad. Pojďte se spolu s námi podívat, jak zpracovat broskve, abyste si jejich jedinečnou chuť mohli užívat po celou zimu a ještě déle.

Broskve obsahují množství cenných výživových látek. Jejich barva zaručuje přítomnost velkého množství antioxidantů, sladká chuť se zase postará, abychom výrobky z broskví mohli použít jako lahodný zákusek nebo zdravé mlsání. Zapomeňte na přeslazený kompot! Pojďte si vyrobit broskvovou pěnu, sirup nebo třeba báječně chutnající likér!

Jak zpracovat broskve

Začneme od nejjednoduššího receptu (broskvový sirup) a postupně se propracujeme dál. Všechny recepty jsou prověřené, projezené – a vůbec spolehlivé. Takže se určitě nebojte podle našich rad připravit něco dobrého!

Broskvový sirup – jen s malým množstvím cukru

Oloupané broskve vložte do odšťavňovače a počkejte, až pustí sladkou šťávu. Nalijte do hrnce a přidejte cukr. A to v následujícím poměru: na každých 600 ml broskvové šťávy budete potřebovat 300 g cukru. Nejde o žádné dogma, množství cukru se může měnit v závislosti na vaší aktuální chuti a na způsobu zamýšleného použití. Broskvový sirup lze totiž přidat například do čaje nebo dezertů. Vařte, dokud tekutina nezačne vřít a cukr se úplně nerozpustí – nezapomeňte míchat! Ještě horké přelijte do vymytých lahví a sterilujte.

Náš tip: Slupky nevyhazujte. Připravte si z nich lahodný čaj – stačí zalít horkou vodou a 10 minut počkat. Oslaďte podle chuti a pochutnejte si.

Jak zpracovat broskve

Broskvová pěna aneb využíváme zbytky

Také vás mrzí, že v odšťavňovači zbyla ještě spousta dužiny? Určitě ji nevyhazujte, poslouží vám totiž jako základ zajímavého dezertu. Dejte zbytky ovoce z odšťavňovače do hrnce a míchejte, dokud nezačnou bublat. Můžete přidat různé koření (badyán, anýz, skořice…) nebo i cukr, pokud máte raději pěnu sladší. Vařte a míchejte dokud nedosáhnete požadované konzistence. Naplňte pěnou vymyté sklenice a sterilujte.

Náš tip: Pro lepší barvu můžete přidat i trochu dýňového pyré.

Broskvový likér aneb něco s procenty

Nebudete potřebovat příliš velké množství ingrediencí. Vystačíte si s:

  • 1 kilogramem opravdu velmi zralých broskví
  • 1 litrem destilátu
  • 12 hřebíčky
  • 300 gramy cukru
  • 1 litrem vodky

Broskve pouze omyjte, naskládejte do nádoby a zalijte destilátem (musí zakrýt ovoce úplně beze zbytku). Přidejte hřebíček a nechte minimálně dva týdny odstát.

Slijte veškerou tekutinu a přidejte 300 gramů cukru a 1 litr čisté vodky. Dobře rozmíchejte a nechte další dva týdny odpočívat. Poté přefiltrujte a nalijte do lahví.

Náš tip: Broskve nevyhazujte. Oloupejte je a použijte jako skvělý doplněk dezertů pro dospělé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno