Jak zpracovat brusinky

Chodíme na ně především do lékárny, ale pokud se je přece jen rozhodneme pěstovat na zahradě, překvapí nás zpravidla velmi dobrou úrodou. Poradíme vám, jak zpracovat brusinky, aby vám nazmar nezbyl ani jediný plod.

Nemůžeme na prvním místě nevzpomenout hojné léčivé vlastnosti brusinek. O brusinkách je například známé, že brání tvorbě infekcí močových cest díky obsahu antioxidantů (tzv. polyadocyanidů). Antioxidanty nalezené v brusinkách patří mezi nejsilnější ve své kategorii.

Brusinky také obsahují vitamíny A, C, B1, B2. Kromě toho jsou bohaté na pektin, vlákninu, sacharidy a další minerály (jmenovat je třeba zejména) železo, hořčík, vápník, fosfor, draslík a jód. Brusinka se proto doporučuje i pro osoby, jež se často potýkají infekcemi horních cest dýchacích a dalšími onemocněními. Nedávný výzkum rovněž potvrzuje, že brusinky dokáží zpomalit nebo dokonce úplně zastavit vývoj rakovinných buněk. Stačí do vaší stravy zavést šťávu nebo brusinkové zavařeniny, a snížíte riziko rakoviny plic, tlustého střeva nebo leukémie. Tyto chutné plody také chrání zuby před zubním kazem, bojují proti onemocněním dásní, snižují riziko infarktu a v neposlední řadě také zvyšují hladinu tzv. dobrého cholesterolu.

Zpracování brusinek

Recept na brusinkovou marmeládu

Ingredience:

  • čerstvé nebo mražené brusinky
  • vodu (asi 2/3 šálku na 1 kg ovoce)
  • cukr (0,5 sklenice na 1 kg ovoce)
  • citronovou šťávu

Brusinky dobře omyjte a osušte. V hrnci svařte vodu s cukrem, dokud se nevytvoří hustý sirup. Přidejte ovoce a duste několik minut. Přilijte trochu citrónové šťávy a znovu, dokud hmota dostatečně nezhoustne (proveďte klasický želírovací test na talířku).Přelijte do sklenic, dobře zavíčkujete a otočte vzhůru nohama. Nechte vychladnout a uložte do spíže. Dobrou chuť!

Brusinková omáčka na maso snadno a rychle

Chcete-li připravit opravdu lahodnou brusinkovou omáčku, budete potřebovat tyto ingredience:

  • šest lžic brusinek (čerstvé, zmrazené nebo sušené – sušené musí být namočené ve vroucí vodě)
  • 1 cibuli
  • cukr nebo med
  • vývar nebo suché červené víno ( asi 0,5 sklenice ).

Nakrájejte cibuli na kostky a osmažte na pánvi, dokud nezesklovatí. Přidejte brusinky a duste. Po chvíli přilijte vývar nebo víno. Duste pod pokličkou. Jakmile je ovoce dostatečně měkké a začne se rozpadat, dochuťte omáčkou medem nebo cukrem podle vlastní chuti. Dále duste (bez pokličky), dokud nezredukujete její objem alespoň o jednu třetinu. A máte hotovo. Omáčka je připraven k podávání ke šťavnaté pečení nebo uzeninám.

Náš tip: během dušení brusinek můžete přidat menší kousek skořice, dva hřebíčky a dvě kuličky nového koření. Brusinková omáčka bude chuťově výraznější. Nehodí se však poté k velmi jemným masům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno