Jak zpracovat ryngle?

Název ryngle pochází z francouzského názvu pro toto ovoce: Reine Claude (pojmenováno bylo po francouzské královně Klaudii Francouzské). Tyto plody najdete na stromu, který se u nás jmenuje slivoň renklóda nebo také slivoň italská či dokonce jenom renklóda. Latinský název zní Prunus domestica subsp. italica. Ryngle jsou obvykle kulatého tvaru. Ve stádiu zralosti mají žlutou, zelenou nebo dokonce fialovou barvu.

Ryngle zelené

Renklódy či ryngle?

Ryngle se někdy označují také jako renklódy. Nejoblíbenější jsou zelené, které zahrnují celkem dvě odrůdy:

  1. Raná odrůda (zraje v polovině srpna) nese ovoce o hmotnosti 30 až 40 gramů, má zelenavě žlutou barvu, někdy krvavě tečkovanou. Dužina je tužší, chuť je kořenitá, ale harmonická. Oblíbená je tato odrůda zejména proto, že pecka jde velmi dobře od dužiny, což usnadňuje zpracování rynglí.
  2. Zlatá (zelená) renklóda je druhou odrůdou, která je mnohem rozšířenější. Plody jsou o něco větší, než v předchozím případě a zrají až na konci srpna.

Modré renklódy někdy zvané jako Althanovy, zrají až ve druhé polovině srpna. Pokud má strom velké množství plodů, budou menší. Pokud je plodů méně, budou větší.

Jak vypeckovat ryngle?

Postupujeme podobně, jako bychom vypeckovávali jiné ovoce, jako jsou švestky, meruňky nebo třeba blumy. Ostrým nožem prořízněte ovoce kolem dokola tam, kde mají ryngle viditelnou rýhu. Poté chyťte každou polovinu ryngle do jedné ruky a zakruťte proti sobě. Snažte se být co nejjemnější, abyste ovoce zbytečně neodšťavnili. V jedné půlce zůstane pecka. Tu vyjmeme s pomocí nožíku. Zní to pracně, ale až vypeckujete půl kilogramu rynglí, určitě to půjde snáze a rychleji.

Ryngle

Rynglový kompot

Asi nejsnadnější způsob zpracování rynglí je zavařit je. Pro zavařování nejsou vhodné modré odrůdy. Ryngle jednoduše naskládáme do sklenice, které jsme přede sterilizovali (například v troubě rozehřáté na 110 °C po dobu deseti minut). Nálev vytvoříme jednoduše: na každý jeden litr vody přidáme 500 až 600 g cukru a svaříme, aby se cukr rozpustil. Kdo touží po dalších chutích, může přidat do každé sklenice pár hřebíčků, celou skořici nebo třeba anýz. Zavařujeme 15 minut při 80 °C.

TIPY PRO CO NEJLEPŠÍ KOMPOT:

  • Ryngle můžete do sklenic plnit klidně vcelku. Větší množství ovoce se ale do jedné sklenice vleze, když ryngle rozpůlíme a vypeckujeme.
  • Používejte ovoce, které je ještě pevné. Příliš zralé ovoce použijte raději do jiných receptů.
  • Pokud se stane, že vám na poslední sklenici nebo dvě nevyšel nálev, můžete do sklenice dát dvě lžíce cukru a zalít vroucí vodou. Poté sklenici ještě párkrát protřepte, aby se cukr rozpustil.

Rynglová marmeláda

Pokud máte ovoce, které je již velmi zralé, pak jej využijete na přípravu marmelády. Sem se totiž hodí zralejší ovoce. Na 2 000 g ovoce použijte 1 200 g želírovacího cukru. Ovoce vypeckujte a dejte do velkého hrnce. Zahřívejte, aby pustilo šťávu a poté rozmixujte na jemno. Přidejte cukr, rozmíchejte a vařte do zhoustnutí. Chuť marmelády je ostrá a hodí se do sladších dezertů nebo třeba do lineckého cukroví (pokud netrváte na červené barvě marmelády).

Ryngle ovoce

Pečený čaj z rynglí

Následující recept bude na pečený čaj jenom z rynglí, můžete jej ale zkombinovat také s jiným ovocem, jako jsou například meruňky, jablka, švestky či jahody. Ovoce vypeckujte a nakrájejte na drobno. Smíchejete je v hlubokém plechu spolu s citronovou šťávou. Na 1 kg rynglí budete potřebovat 250 g třtinového cukru a šťávu z 1 citronu. Pokud použijete kombinaci rynglí s jiným ovocem, zvažte, zda množství cukru nesnížíte. Přidejte koření podle chuti: skořici, badyán, hřebíček nebo třeba vanilku. Pečte na 180 °C asi 35 minut. Směsí naplňte čisté sklenice, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru do vychladnutí.

Ovocné knedlíky čtyřikrát jinak

Ovocné knedlíky si můžete dopřát s jakýmkoli ovocem. Včetně rynglí. Ochutnejte, jestli nejsou moc kyselé. Pokud ano, budete je možná chtít vypeckovat a osladit cukrem. Zde je návod na čtyři druhy těsta:

  • Kynuté knedlíky – smíchejte 1 kostku čerstvého droždí (nebo 1 balení instantního) s 1 lžičkou cukru a 250 ml vlažného mléka. Nechte na teplém místě 15 minut, než vzejde kvásek. Ten pak zapracujte do 500 g polohrubé mouky spolu s 1 vejcem a lžičkou soli. Nechte kynout aspoň 30 minut. Poté těstem obalujte ovoce (vypeckované, oslazené a uvnitř prosypané cukrem a třeba i skořicí). Vyjde to cca na 6 knedlíků. Dejte 15 minut kynout a poté vařte v osolené vodě. Z každé strany vařte 3 minuty. Po uvaření knedlíky napíchejte vidličkou, aby se nesrazily.
  • Tvarohové knedlíky – 40 g změklého máslo smíchejte s 250 g tvarohu, 60 g žloutků, 1 vejcem 50 g hrubé mouky, 50 g cukru. Vypracujte těsto, které zahustíte strouhankou. Té se uvádí 150 g, ale je možné, že jí budete potřebovat míň. Do těsta pak obalte ovoce. Budete potřebovat asi 500 g rynglí.
  • Pohankové knedlíky – smíchejte 250 g pohankové mouky hladké, 250 g tvarohu ve vaničce, 50 g změklého másla, 1 vejce a špetku soli. Vypracujte hladké těsto. Do něj zabalte ryngle – budete potřebovat asi 15 kusů.
Ryngle květ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Závin z listového těsta s rynglemi

Rozválejte si dvě listová těsta. 250 g tvarohu smíchejte s moučkovým cukrem, aby vám chuť tvarohu byla příjemná. Poté oloupejte 2 jablka a 2 hrušky a zbavte je jádřince. Nastrouhejte je. 2 ryngle vypeckujte a nakrájejte na drobno. Ovoce promíchejte a můžete přidat skořici. Nasypejte je na tvaroh a zaviňte. Potřete rozšlehaným vajíčkem. V troubě vyhřáté na 180 °C pečte asi 25 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno