Domů Ostatní Sportovní potřeby Jak zvednout řídítka

Jak zvednout řídítka

Pokud jste si koupili nové kolo nebo si ho od někoho koupili, pravděpodobně nebude z hlediska nastavení výšky přizpůsobené právě pro vás. Každé kolo je vyrobené tak, aby se v rámci možností konstrukčního provedení dalo upravit a nastavit. Víte, jak zvednout řídítka? Pojďme se na tento problém společně zaměřit.

Zvednutí řídítek

Jak zvednout řídítkaMožná vám zvednutí řídítek přijde jako naprosto triviální záležitost, ne vždy tomu tak ale je. Každé kolo má mechanismus řídítek trochu odlišným a povoleným nesprávný dílů můžete rozhodit celkové nastavení kola. Zvednutí řídítek není příliš složité a zabere jen několik minut, vždy je však složitější než zvednutí či snížení sedadla. Vždy tak nejprve upravte polohu sedadla, a pokud vám nesedí, pusťte se do změny výšky řídítek.

Ideální poloha řídítek

Namístě je také otázka, do jaké polohy řídítka vlastně nastavit. Nastavení řídítek je do značné míry individuální záležitostí, dva stejně velcí jezdci mohou mít naprosto odlišné nastavení. Cyklisté, kterým jde o rychlost a vytrvalost, jezdí na kole natažení. Využívají tak maximálních možností aerodynamiky. Osoby pevnější postavy pak zpravidla jezdí více ve vzpřímené poloze, stejně tak jako rekreační nebo sváteční cyklisté. Ideální polohu řídítek si ale musíte najít sami i nespokojte se se základním nastavením. Experimentujte a najděte ideální polohu.

Existují však i obecné poučky pro nastavení polohy řídítek. Podle nich by měla řídíte být trochu širší než ramena cyklisty. Kromě výšky řídítek je také důležitá orientace a správné nastavění polohy brzdových pák. Ty by měly být správné v ose natačených rukou. Výše umístěné brzdy způsobují vykrucování zápěstí. Nižší polohy brzdových pák jsou pak určeny pro ty, kteří často jezdí ve stoje, tedy především pro cyklisty sjezdaře.

Jak zvednout řídítka – návod

Způsobů pro upravení výšky řídítek je hned několik. Nejjednodušším je upravení pomocí podložek v hlavovém složení. Většina kol obsahuje až 3 cm podložek, každá je vysoká 5 mm až 1 cm. Výška řídítek lze pomocí přidávání nebo ubírání těchto podložek upravovat. Další možností je pořízení speciálního nástavce na řídítka, který slouží právě ke zvedání řídítek. Na trhu je k dispozici řada různých nástavců, které dokáží zvednout řídítka i o 6 a více cm. Pokud tak nutně potřebujete řídítka zvednout a konstrukčně to není na kole samotném možné, pořízením řídítek tento problém snadno vyřešíte.

Ve většině případů není zvyšování nebo snižování řídítek nezbytné. Důležitější je správné nastavení sedla. Pokud ale přece jen chcete upravit výšku řídítek, vyzkoušejte přidat nebo odebrat podložky nebo pořídit speciální nástavce vyrobené přímo pro prodlužování krku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno