Jakon

Hlízy jakonu, málo známé kořenové zeleniny, jsou křupavé a plné vitamínů a léčivých látek. Díky značnému obsahu inulinu je vhodnou potravinou pro lidi trpící cukrovkou a také obezitou.

Jakon je vytrvalá rostlina, která pochází z oblasti Jižní Ameriky. Ačkoliv je u nás méně známá, jako potravina se využívala již v Indické říši a dnes je stále velmi populární v Bolívii, Kolumbii či Peru. V 19. století se začala pěstovat také v Evropě, konkrétně v Německu a Itálii. Do České republiky se však jakon dostal poprvé až v roce 1993, kdy zde byl převezen z Nového Zélandu. Ačkoliv je jakon rostlinou citlivou na zmrznutí, v jistých nadmořských výškách lze úspěšně pěstovat i u nás. Jeho pěstování si proto můžete vyzkoušet i sami.

Konzumace jakonu

Jakon má chuť podobnou ředkvičkám nebo okurkám, nepálí a je nasládlý. Svým obsahem je velmi podobný bramborám a může sloužit jako jejich alternativa. Možností konzumace jakonu je celá řada. Lze jej bez problémů konzumovat za syrova, příjemně křupají a snadno se kouše. Doporučujeme nakrájet jej na tenké plátky a pojídat jako zdravé čerstvé chipsy. Tenké plátky jakonu lze také sušit a konzumovat podobně jako sušená jablka. Jakon je vhodnou ozvláštňující surovinou při přípravě zeleninových salátů. Uplatnění však nalezne také v teplé kuchyni, můžete jej vařit, péct či grilovat.

Jakon – obsah látek

Jakon není pouze zajímavou netradiční zeleninou z hlediska chuti, ale také z pohledu obsahu látek. Obsahuje velké množství vitamínu C, dále pak vitamíny B1 a B2 a mnohé minerální látky. Významný je pro vysoký obsah inulinu.

Inulin v jakonu

Díky vysokému obsahu inulinu je jakon oblíbený a rozšířený především mezi diabetiky. Inulin je totiž polysacharid, který dokáže lidský organismus zpracovávat bez použití inzulinu. Díky inulinu má jakon rovněž schopnost snižovat glykémii. Při běžné glykémii ale nepůsobí, takže nehrozí riziko způsobení hyperglykémie.

Další účinky jakonu

Díky inulinu a kombinaci dalších látek má konzumace jakonu vliv na fungování střev. Chrání tlusté střevo před vznikem nádorů, zmírňuje zácpu a preventivně chrání před vznikem infekčních průjmů. Jakon je také vhodnou zeleninou pro osoby s vysokým krevním tlakem, který pomáhá snižovat. Má příznivý vliv na vyvažování HDL a LDL cholesterolu. Dodejme také, že posiluje imunitní systém, zlepšuje kvalitu pokožky a pomáhá při kožních onemocněních a celkové posiluje imunitní systém.

Pokud v kuchyni rádi experimentujete, chcete poznat nové chutě a ještě udělat něco pro své zdraví, jakon rozhodně vyzkoušejte. Pokud vám zachutná, můžete jej začít pěstovat na své vlastní zahrádce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno