Jojo efekt

Jojo efekt zažil téměř každý kdo se pokoušel hubnout. Jedná se o snižení váhy a následné zvýšení váhy. Často se to opakuje i několikrát za sebou. Jak by mělo vypadat vaše hubnutí aby jste se vyhnuli Jojo efektu ? To se dozvíte v článku.

Jojo efekt je často důsledkem toho, že nasadíme moc „tvrdou“ dietu, kterou nemůžete reálně vydržet. Lidé se například na Nový rok, že by měly zhubnout nějaké to kila  a začnou hned od ledna držet doslova drastické diety. Za začátku jim to nedělá problém, ale postupem času to prostě nevydrží a vyluxují ledničku. Poté třeba několik týdnů jí co hrdle ráčí a výsledkem je vyšší váha, než když začínaly hubnout. Drastickou dietou si totiž zpomalíte metabolismu a když poté začněte jíst „normálně“ tak tělo ukládá vše do zásob. Protože se bojí, že zase přijde nějaká drastická dieta. Náš organismu se dokáže přizpůsobit na každou situaci.

Jak se vyhnout Jojo efektu ?

Základem je hubnout z rozumem. Drastické diety nikam nevedou. Důležité je prostě trvale změnti svůj životní styl. A né si myslet, že bude 2 měsíce držet dietu a pak zase moci jíst jako dříve. Měl by jste chtít trvalou změnu, ne jen krátkodobou. Základem je správná strava + zařadit do svého života více pohybu a sportu.

Jídelníček proti Jojo efektu

Důležité je jíst pravidelně menší porce. Měli by jste jíst alespoň 5x denně v pravidelných intervalech. Jsou to 3 větší jídla (snídaně, oběd, večeře) + 2 menší svačiny. Měli by jste tedy jíst zhruba každé 3 hodiny. Díky pravidelnému jídlu, se vaše tělo nemusí bát, že bude hladovět a výsledkem je rychlejší metabolismus. Díky čemuž budete spalovat rychleji přebytečné tuky.Více o jídelníčku v dietě si přečtěte v článku Jídelníček v dietě.

I pravidelný pohyb brání Jojo efektu

Měli by jste také do svého života zařadit více pohybu. Ze začátku postačí více běžného pohybu, ale postupně by jste si měli najít nějaký sport, kterému se budete pravidelně věnovat. Ideální je také kombinovat vytvalostní sporty (běh, jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích ) s posilováním. Díky posilování zpevníte vaše tělo. Vytvalostní sporty zase vylepší vaši dosavaní fyzickou kondici a podpoří vaše hubnutí.

Podívejte se také jídelníček zdravé výživy nebo na specializovaný web o hubnutí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno