Kalisie vonná – léčivé účinky

Pokud bychom chtěli zmínit rostliny, které se mohou pyšnit svými léčivými vlastnostmi, kalisie vonná by mezi ně bezpochyby patřila. Ačkoliv nepatří mezi rozšířené a příliš známé rostliny, díky látkám, které obsahuje, může pomoci při mnoha zdravotních problémech.

Výskyt

Kalisie vonná se přirozeně vyskytuje v Jižní Americe i v Austrálii. V našem prostředí ji v přírodě nenajdete, má zde však ideální podmínky pro pěstování v domácím prostředí. Pokud tak chcete mít léčivé účinky této byliny vždy k dispozici, není nic jednoduššího než si ji vypěstovat na balkóně nebo za oknem. Pěstování kalisie není příliš náročné, daří se jí takřka všude. Navíc se rychle rozmnožuje, během krátké doby tak získáte rostlinek hned několik. Při použití kvalitního substrátu a udržování vlhkosti nebude mít rostlina s růstem žádné problémy.

Léčivé účinky

Ne nadarmo bývá kalisie vonná označována za elixír života. Obsahuje celou řadu léčivých látek, které pomáhají při řadě onemocnění. Zmiňme například látky kvercentin či kemferol. Rostlina však také obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Při jakých zdravotních obtížích může pomoci a jaké jsou její blahodárné účinky?

Antioxidant

Díky látkám, které rostlina obsahuje, funguje jako přírodní antioxidant. Antioxidanty jsou přitom pro lidské tělo velice důležité, jelikož pomáhají snižovat riziko vzniků kyslíkových radikálů. Z tohoto hlediska je kalisie vonná opravdu cennou rostlinou.

Zrychlení hojení

Pokud máte na těle popáleniny a jiné rány, které se vám špatně hojí, kalisie může pomoci. Při její aplikace se hojení urychlí a rána se zklidní.

Vylučování toxických látek

Užití kalisie vonné se doporučuje těm, kteří trpí fyzickou závislostí na alkoholu či cigaretách. Pomáhá totiž vylučovat toxické látky a co nejrychleji se závislosti zbavit.

Další

Podrobný rozbor všech léčivých účinků rostliny by byl na opravdu dlouhou dobu. Proto jen zmiňme další zdravotní problémy, se kterými vám kalisie může pomoci – alergie, léčba rakoviny, zesilování účinku vitamínu C, astma ad.

Zpracování rostliny

Pokud rostlinu pěstujete v domácím prostředí, budete ji muset zpracovat tak, aby se dala dále využívat.

Odvar

Z kalisie vonná můžete během několika minut vytvořit léčivý odvar, který je možné podávat vnitřně i zevně. Stačí několik listu povařit ve vodě a přesít.

Lihový výluh

Velice účinný a trvanlivý je lihový výluh z rostliny. Jeho příprava je snadné, je však třeba nechat výluk asi dva týdny uležet, proto nelze používat ihned po jeho výrobě. Smícháním kousků rostliny i listů s lihem (vodkou nebo slivovicí) a uležení na delší dobu získáte silný léčivý odvar. Ten můžete v malém množství popíjen i s ním mazat rány zevně.

BalzámBalzám

Pokud chcete používat látky rostliny pro léčení popálenin a ran, ideální je výroba léčivého balzámu. Smícháním olivového oleje a lihového výluhu dojde k jeho vytvoření.

Kalisie vonná má opravdu řadu možností využití a pomůže takřka při jakémkoliv onemocnění. Pěstování zvládne každý, nic tak nebrání tomu, abyste si ji i vy zasadili do truhlíku a vyrobili z ní prvotřídní léčivý prostředek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno