Kapary: Co je to

V české i světové gastronomii se můžete velmi často setkat se surovinou zvanou kapary. Také bývá často používána jako náplň do oliv. O co však jde, jakou mají kapary chuť a jaký mají vliv na naše zdraví? Vše, co se týká kapar, se dozvíte v následujících řádcích.

Kapara trnitá

Rozkvětlý květ kaparyKapara trnitá je keř. Hlavní výskyt keře je v oblasti Středozemního moře, setkat se s ním můžete ale i v některých oblastech Austrálie, Indie a Ameriky. Pro využití v gastronomii se z keře zpracovávají poupata tohoto keře. Pro použití musí být nerozvinutá, na pohled mohou vypadat jako oříšky. Nerozvinutá poupata kapary se dále zpracovávají, zakoupit je můžete nejčastěji ve slaném nálevu. Takto zakoupené kapary jsou ideální k dalšímu použití v kuchyni.

Využití v kuchyni

Většina receptů, které počítají s využitím kapar, pochází z Itálie, Španělska či Řecka. Na pizzu, do salátů či do těstovin. Právě v této oblasti gastronomie se se kaparami nejčastěji setkáte. Použít je však můžete i do jiných pokrmů, pro svou výtečnou chuť jsou ideálním doplňkem k rybám i tučnému masu. Pokud chcete chuť kapar zlepšit, doporučuje se kombinace s vhodným typem bylinek. Bazalkou či česnekem nic nepokazíte, navíc máte tyto suroviny vždy po ruce.

Způsoby konzervace

Aby byla nerozvinutá poupata dále zpracovatelná a měla delší trvanlivost, prodávají se v konzervovaném stavu. V obchodech můžete narazit na dva typy konzervací kapar. Nejčastějím typem je prodej ve sklenicích, kde jsou kapary konzervované v nálevu čistě solném či solném a octovém. Tento typ kapar je k sehnání prakticky ve všech řetězcích. Méně často se pak setkáte s kaparami, které nejsou v nálevu, nýbrž přímo v soli. Jsou dražší a nabízí je především obchody se zdravou či speciální stravou. Pokud chcete dále využít kapary přímo v soli naložené, dejte si záležet na proplachování. Jejich slanost je totiž obrovská a mohly by přebít chuť celého pokrmu.

Kapary a zdraví

Kapary nejsou oblíbené jen díky skvělé chuti, jsou také pozitivní pro naše zdraví. Pojďme se podívat, za co vše nám lidský oganismus poděkuje, budeme-li kapary pravidelně konzumovat.

Posílení imunity

Konzumace kapar posílí náš imunitní systém. Obsahuje důležité vitamíny a řadí se k přírodním antioxidantům. Obsahuje totiž quercentin, tedy silný přírodní antioxidant (nacházející se mj. v česneku či cibuli). Pomůže pro snížení krevního tlaku či ochranu spermií.

Proti kašli

Je vědecky podložené, že konzumace kapar může pomocní při onemocnění dýchacích cest, konkrétně při zahlenění a při kašli. Má totiž schopnost uvolňovat hlen a usnadnit jeho vykašlávání.

Při alergiích

Kapary obsahuje antihistaminikum. To znamená, že pomáhá snižovat působení alergických reakcí. Pokud tedy trpíte alergiemi, konzumace kapar může projevy alergických reakcí snížit.

Kapary jsou tak skvělou chutnou surovinou, které může obohatit náš jídelníček pro samotnou chuť, ale také ze zdravotních důvodů.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno