Sedavé zaměstnání: jak správně sedět

Sedavé zaměstnání je dnes nejrozšířenější. Při práci sedí školáci, studenti, administrativní úředníci, pracující při montážích elektrických přístrojů, šičky v textilních a obuvních továrnách atd.

Sedavé zaměstnání je dnes nejrozšířenější. Při práci sedí školáci, studenti, administrativní úředníci, pracující při montážích elektrických přístrojů, šičky v textilních a obuvních továrnách atd. Tato vynucená pracovní poloha, v níž člověk setrvává větší část dne, má negativní vliv na správné držení těla.

Hodně lidí si stěžuje na bolesti v zádech, hlavně v oblasti kříže nebo šíje, které většinou souvisejí s nesprávným zakřivením páteře při dlouhodobém sezení. Pro sedavý způsob zaměstnání je velmi důležitý správný návyk sezení a vyhovující židle a pracovní stůl.

Židle má mít sedadlo téměř vodorovné, na předním okraji a u opěradla o 2-3 cm snížené. Sedadlo má být o 4-5 cm kratší než stehna sedícího, aby hrana sedadla netlačila v podkolení na cévy a nervy. Může být vypolštářované, ovšem ne příliš měkce, abychom se mohli dobře podepřít sedacími hrbolky. Opěradlo je mírně skloněno vzad v úhlu asi 5°. Má podpírat trup ve výši kříže, popřípadě 2-3 cm pod lopatkami. Může být rovné nebo mírně prohnuté: příliš prohnutá opěradla svádějí k tomu, abychom seděli s kulatými zády a rameny staženými vpřed.

Nohy židle mají být tak vysoké, abychom se mohli pohodlně opřít o zem: výšku je možné podle potřeby upravit podložkou na sedadle. Sedíte-li správně, je těžiště těla v pánvi blízko křížové kosti a trup s hlavou je držen bez velké námahy nad těžištěm. Nohy jsou v kolenou ohnuté do pravého úhlu, stehna jsou přibližně rovnoběžná s podlahou, chodidla spočívají celou plochou na zemi, opíráme se o bříška pod prsty nohou.

Velmi důležitá je i výška pracovního stolu v poměru k židli.Stůl má být zhotoven tak, abychom měli možnost zasunout kolena pod pracovní desku. Je-li pracovní deska příliš nízko, sedící sklání horní část trupu, stlačuje hrudník, protahuje zádové svaly a zakulacuje záda. Rovněž břišní stěna je stlačena a ochabuje.

Váha trupu spočívá na předloktích opírajících se o desku stolu. V některých případech vzniká navíc pravostranná skolióza, tj. páteř vybočuje do pravé strany. Je-li pracovní deska příliš vysoko, zkracuje se vzdálenost očí od podložky, která má být asi 35 cm. Nejzávažnějším negativním důsledkem dlouhodobého sezení je snížená funkce vnitřních orgánů, soustavy oběhové, dýchací a vyměšovací. Dále pozorujeme zkrácení šlach a vazů v podkolení, atrofii břišního svalstva, zkrácení prsního a protažení zádového svalstva. Pánev vytváří větším sklonem horní části vpřed zvýšenou bederní lordózou. Také svalstvo paží obvykle velmi rychle atrofuje.

Proto musíme tyto negativní důsledky vyrovnávat záměrným pohybem: důkladným procvičením vnitřních orgánů, protažení zkráceného svalstva na zadní straně stehen a svalstva bederního, protažením prsního svalstva a posílením svalstva zádového, posilováním svalů břišních a udržováním pohyblivost pánve a bederní části páteře. Vnitřní orgány procvičujeme nejlépe během a různými poskoky. Zkrácené bederní svalstvo a svaly na zadní straně stehen protahujeme hlubokými předklony prováděnými ve stoji s napjatýma nohama. Přímivými cviky paží a prohnutými předklony protahujeme svaly prsní a posilujeme svaly zádové. Břišní svalstvo posilujeme zejména zvedáním nohou v sedu a v lehu na zádech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno