Kefír

Kefír – kvašený mléčný nápoj – je zdraví prospěšný produkt z mléka. Jeho konzumace má pozitivní vliv na lidský organismus. Co je to kefír, jaké existují druhy a v čem je konkrétní zdraví prospěšný?

KefírKefír je mléčný kvašený nápoj. Mnozí se nesmyslně domnívají, že lze kefír vytvořit jen pouhým zkysnutím mléka. Tak to pochopitelně není, pro vytvoření kefíru je třeba nechat působit v mléku organismy, které se v mléku rychle množí. Tím vznikne kvašený mléčný nápoj, plný těchto kultur, které pozitivně ovlivňují lidský organismus především v působení na střeva.

Druhy kefíru

Jak jsme uvedli, kefír se vytváří zkvašení pomocí speciálních kultur. V podstatě existují dva způsoby výroby kefíru. Kefír, který běžně zakoupíte v obchodech, je kefír mléčný. Vyrábí se z kefírového zrna. Kefírové zrno je kombinace bakterií a kvasinek, svým vzhledem připomíná malé růžičky květáku. Tyto bakterie se krmí laktózou. Druhým typem je vodní kefír, který se vyskytuje ve sladké vodě a má průsvitnou barvu.

Kefír a zdraví

Pravidelná konzumace kefíru prospívá střevní mikroflóře. Vytváří totiž nepříjemné prostředí pro patogeny. Ty se poté ve střevech vyskytují jen minimálně. Při popíjení kefíru také dochází k odkyselování organismu (podobně jako citron má i kefír sice chuť kyselou, ale je zásaditý). Konzumace kefíru také pomůže organismu lépe rozkládat těžce stravitelné látky, navíc zabrání vzniku hnilobných reakcí potravin ve střevech – snadněji se potrava rozloží. Velmi pozoruhodné je, že kefír mohou konzumovat i ti, kteří trpí alergií na laktózu. Probiotické kultury se totiž laktózou živí, ve výsledném nápoji tak žádná laktóza není. Jde tak o jeden z mála mléčných produktů, který si mohou dopřát i lidé s alergií na laktózu.

Domácí výroba kefíru

Kefír lze z mléka jednoduchým způsobem vytvořit i doma. Takový kefír má dokonce až desetkrát více prospěšných kultur než kefír koupený. Totiž kefíry, které se běžně prodávají, musí být kvůli hygienickým normám pasterizovány. Pasterizací však bohužel dochází ke zničení řady probiotických kultur. Doma si kefír můžete vyrobit z tzv. tibetské houby, kterou necháte v mléce působit. Po krátké době se kefír vytvoří, houba se navíc snadno rozmnožuje, takže ji můžete nabídnout i svým známým.

Domácí výroba kefíru je jednoduchá a rychlá. Pokud se vám vyskytne příležitost získat tibetskou houbu, neváhejte, a využijte toho. Jak bylo zmíněno, probiotických kultur je v domácím kefíru mnohem více než v kupovaném, bude tak mnohem výrazně pozitivně působit na lidský organismus a na zažívání.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno