Kešu a zdraví

Ořechy kešu, to jsou olejnaté oříšky jemné, až nasládlé chuti, které jsou velmi oblíbené. Nejen že jsou chutné, navíc řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Kešu obecně

Kešu plodyKešu jsou jedlé plody ledvinovníku západního. Ten je asi dvanáct metrů vysoký a roste v největší míře v Brazílii, dále v Indii, Mozambiku či Tanzánii. Aby se tak kešu oříšky dostaly na pulty českých obchodů, musí proletět skoro celý svět. Jde o poměrně exotické plody. To je také důvod, že nepatří mezi nejlevnější. Ořechy kešu jsou vlastně nážky, nacházející se v ořechu. Tomu se říká kešu jablko. Zatímco my konzumujeme jen ony nážky, k vykrmování dobytka používají místní obyvatelé celá jablka. Existuje ještě důvod, proč jsou kešu ořechy tak drahé. Je totiž poměrně náročné je upravit tak, aby byly poživatelné. V přirozeném stavu totiž obsahují kardol, toxický olej, který by lidskému organismu mohl uškodit. Metoda pro odstraňování tohoto oleje je poměrně náročná a od toho se také odráží cena za ořechy.

Vliv kešu na zdraví

Oříšky kešu obsahují velké množství vitamínů, minerálů a dalších, zdraví prospěšných látek. Jsou tak skvělým doplňkem stravy. Ve srovnání s jinými oříšky obsahují větší množství některých vitamínů. Pojďme se podívat na jednotlivé složky a jejich prospěch na lidský organismus.

Mononenasycené mastné kyseliny

Stejně jako většina dalších ořechů jsou i kešu oříšky olejnaté. Obsahují 45 % tuku. Tento druh tuku je však pro lidský organismus prospěšný a důležitý. Příjem těchto nenasycených mastných kyselin pomůže všem, kteří mají problém s vysokou hladinou škodlivého LDL cholesterolusnižuje je. Naopak hladinu zdravého cholesterolu HDL lze pomocí těchto mononenasycených mastných kyselin zvýšit.

Vitamíny B1 a B2

Kešu ořechy také obsahují poměrně velké množství vitamínu B1 a B2, více než jiné ořechy. Tyto vitamíny jsou přitom nezbytné pro zdraví lidského organismu. Vitamín B1 pomáhá zlepšit náladu a je přirozeným prostředkem proti depresím, dále zabraňuje úvaně a pomáhá posilovat sval srdeční. Vitamín B2 hraje taktéž zásadní roli, řadí se k univerzálním vitamínům, které jsou důležité pro tvorbu buněk. Také přispívá ke správnému fungování očí.

Minerální látky

Těžko byste hledali ořechy, které by svým obsahem minerálních látek předčily kešu ořechy. Mangan, draslík, železo, selen či zinek. To jsou minerální látky obsažené v kešu ve velké míře. Na obsah nejvýraznější je minerální látka hořčík. Hořčíku se v kešu nachází mnohem více než v jiných, běžně dostupných ořeších. Právě hořčík patří mezi minerály, které je potřeba pravidelně doplňovat, hraje důležitou roli v boji proti křečím. Máte-li křeče, nemusíte problém řešit tabletkami či hořčíkovými nápoji, hrstka kešu denně problémy vyřeší.

Malá hrstka kešu oříšků denně tak pomůže dodat tělu dostatečné množství minerálních látek, vitamínů i nenasycených mastných kyselin. Je dobré kombinovat konzumaci kešu oříšku s jinými typy ořechů, které zase mohou vynikat v jiných oblastech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno