Domů Výživa Léčivé rostliny Kostivalová mast – léčivé účinky

Kostivalová mast – léčivé účinky

Již naše babičky používaly kostivalovou mast na nejrůznější bolesti a pro urychlení hojení. Oblíbenost kostivalové masti však nepolevuje ani v dnešní době a mnohdy také předčí i léky a syntetické masti.

Kostival lékařský

Kostivalová mast se vyrábí z rostliny zvané kostival lékařský. Jde o až metr vysokou léčivku s načervenalými květy, která úspěšně roste i u nás. Najdeme ji v nížinách i ve vyšších horských polohách, nejčastěji se vyskytuje v okolí řek, potoků, polí nebo lesů. Roste po celé Evropě a narazit na něj můžeme ve Střední Asii a Severní Americe, kdy byl přivezen. Léčivou částí rostliny je kořen, který obsahuje třísloviny, silice i alkaloidy. Vnitřní užívání se nedoporučuje, jelikož obsahuje i karcinogenní alkaloidy.

Kostivalová mast – účinky

Kostivalová mast je dnes běžně k zakoupení v každé lékárně a stala se oblíbeným pomocníkem při bolestech i u profesionálních lékařů. Pojďme se podívat blíže na její účinky a možnosti využití.

Urychlení hojení

Kostivalová mast výrazně urychluje hojení ran a tlumí bolesti. Právě proto ji dnes běžně používají mnozí sportovní lékaři i traumatologové. Kostivalovou mast lze aplikovat na pohmožděniny, vymknuté kotníky, ale i drobná poranění. Podle novějších výzkumů pomáhá mast mírnit projevy proleženin, které se vyskytují u dlouhodobě imobilních osob.

Konkrétní onemocnění

Ačkoliv slouží kostivalová mast jako účinný univerzální prostředek při úrazech různého druhu, doporučuje se pro podpůrnou léčbu nejrůznějších onemocnění. Může pomoci při revmatických potížích, také při otocích klubů, bércových vředech, krevních výronech, poruchách plotének nebo při problémech s prokrvováním nohou a dalších končetin. Použití je přitom velmi jednoduché, stačí mast na dané místo namazat a nechat působit.

Příprava kostivalové masti

Ačkoliv není problém si kostivalovou mast zakoupit, pokud vám kostival roste v okolí, byla by škoda ho nevyužít a nepřipravit si domácí kostivalovou mast. Ty komerčně prodávané se navíc často liší kvalitou, při domácí přípravě tak budeme mít jistotu, že jde o kvalitní účinný produkt. Příprava masti je vcelku snadná. Budete potřebovat kořen kostivalu, který propláchnete v osolené vodě. V hrnci si rozpusťte ideální množství sádla (tak, aby byl celý kořen ponořený) a do něj následně vložte nadrobno nasekaný kořen. Asi dvacet minut vařte a následně odstavte. Takto připravená mast je již použitelná běžným způsobem, pokud chcete, můžete ji vylepšit medem, včelím voskem nebo esenciálním olejem různých bylin.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno