Kurkuma: Léčivé účinky indického koření

Máte rádi indickou kuchyni? Pak jste jistě již slyšely o kurkumě, která je součástí kari. Jenže kurkuma není jen tak obyčejné koření. Jaké jsou její léčivé účinky?

Kurkuma pochází z východní Indie a přezdívá se jí žlutý zázvor. Zázvoru je nejen podobná, ale je s ním také příbuzná. Navíc má ostrou a poněkud pálivou chuť. I proto se stala oblíbenou součástí především asijské a indické kuchyně. V obchodě můžete narazit především na kurkumu sušenou (drcené kořeny), méně často pak na kurkumu čerstvou.

Kurkuma obsahuje žluté barvivo kurkumin, které se využívá v potravinářství k dobarvování sýrů, cukrovinek, omáček i likérů. Nutno podotknout, že na rozdíl od chemických „éček“ není kurkumin zdraví škodlivý.

Léčivé účinky kurkumy

Naopak, kurkuma je našemu zdraví prospěšná. Již po staletí využívají lidé pozitivních účinků kurkumy na trávící soustavu, protože stimuluje funkci jater a žlučníku. I to je jeden z důvodů, proč je toto koření oblíbené. Kurkuma omezuje nadýmání a pomáhá při trávení tučných jídel. Lidové léčitelství využívá kurkumu při léčbě žlučníkových chorob. Kurkumou si mohou okořenit pokrmy i lidé s citlivým žaludkem, kterým nedělá ostatní koření (například pepř) dobře.

Kurkumou proti rakovině

Kurkuma údajně působí i jako prevence rakoviny. Obsahuje totiž kukominoidy, které dávají kurkumě žlutý vzhled a jsou silnými antioxidanty, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům. Vědecké výzkumy navíc potvrzují, že látky obsažené v kurkumě pomáhají regenerovat mozkové buňky. Kurkuma také posiluje paměť a zlepšuje kognitivní funkce mozku.

Zkrášlete se kurkumou

Indické ženy a dívky využívají účinky kurkumy i pro zkrášlování. Pravidelně si oplachují tvář roztokem z kurkumy, který jejich pleti dává zlatavý nádech. Kromě toho kurkuma pomáhá bojovat proti akné a dalším kožním nemocem. Navíc podporuje tvorbu kolagenu, který je důležitý při boji proti stárnutí pokožky. Není proto divu, že se kurkuma stává i součástí kosmetických přípravků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno