Domů Výživa Léčivé rostliny Měsíček lékařský: Léčivé účinky a použití

Měsíček lékařský: Léčivé účinky a použití

Měsíček lékařský nikdy nechyběl na zahrádkách našich babiček. Je důležitou bylinou v lidovém léčitelství a znám je především pro své hojivé účinky. Na co můžete měsíček lékařský použít? Jaké jsou jeho léčivé účinky? Jak ho vypěstovat a vyrobit si z něho mast?

Měsíček lékařský je jednoletá bylina, která kvete sytě žlutými nebo oranžovými květy. Kromě toho, že zdobí naše zahrádky, vyznačuje se řadou léčivých účinků. Mast z měsíčku lékařského zklidňují podrážděnou pokožku, proto se výtažky z rostliny přidávají do řady krémů. Kromě toho se rostlina vyznačuje hojivými a protizánětlivými účinky. Odvarem z měsíčku lékařského je možné potírat rány. Pokud trpíte kožními problémy, můžete si hrst květů měsíčku lékařského přidávat do koupele.

Odvar z měsíčku lékařského je možné používat také vnitřně – v takovém případě pomáhá proti bakteriím, virům a kvasinkám v trávicím ústrojí a působí také jako antioxidant. Co léčí měsíček lékařský?

Pěstování a sušení měsíčku lékařského

Měsíček lékařský je nenáročná rostlina. Snadno si ho proto vypěstujete doma. Přes léto vás potěší krásnými živými barvami květů, které si můžete nasušit do své domácí lékárny. Semena jednoleté rostliny se vysévají na jaře – nejlépe na slunné či polostinné místo. Rostliny během vegetace nepotřebují žádnou zvláštní péči. Nezapomeňte si z odkvetlých květů sebrat semínka pro příští rok.

Květy měsíčku lékařského sušte na suchém a tmavém místě (například na půdě) a skladujte rovněž v suchu a tmě (ideální jsou například uzavíratelné dózy). Obecně platí, že léčivé účinky u sušených bylin přetrvají dva roky.

Mast z měsíčku lékařského

Babičky vařily mast z měsíčku a vepřového sádla, která se osvědčila na suchou pokožku, hojení popálenin, omrzlin i ekzému. Asi 250 g nejlépe domácího vepřového sádla rozehřejte v hrnci a přidejte dvě hrsti sušených nebo čerstvých květů měsíčku lékařského. Nechte přejít varem a uložte na den do chladu. Směs znovu zahřejte, přeceďte přes plátno, nalijte mast do menších uzavíratelných nádobek a skladujte v lednici.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno