Domů Výživa Zdravé recepty Kváskový chléb z domácí pekárny

Kváskový chléb z domácí pekárny

Kvásek už máte doma připravený, ale tak úplně netušíte, co s ním? Kváskový chléb z domácí pekárny je opravdu jednoduchý a pokud ji doma nemáte, vystačíte si zcela bez problémů i s ručním zpracováním těsta.

Kvásku budete potřebovat opravdu hodně, takže k výrobě chleba nepřistupujte dřív, dokud nebudete mít v lednici ještě něco navíc, abyste si mohli nechat malé množství i pro další pěstování a dokrmování.

Kváskový chléb z domácí pekárny

Kváskový chléb z domácí pekárny – recept

Dnes si upečeme čistý žitný chléb, který je pro první experimenty s kvasem nejlepší. K jeho výrobě budeme potřebovat 500 gramů kvasu a dalších minimálně 100 gramů by nám mělo zbýt napříště.

Ingredience

  • 500 g žitného kvásku
  • 500 g žitné mouky (nejlépe té, ze které jsme vyrobili kvas)
  • 200 g vlažné vody
  • 15 g soli
  • koření na chléb (volitelně)

Kváskový chléb z domácí pekárny

Vše důkladně promíchejte. Nesmí vás překvapit, že žitné těsto je nadměrně lepkavé, ale to vůbec nevadí. Můžete přidat i oblíbené koření na chleba, například kmín, který pomůže od nadýmání, jež se s kváskovým pečivem často pojí (stačit vám bude asi jeden gram).

Vodu přidávejte pomalu, možná ji ani všechnu nepoužijete. Těsto nesmí být řídké. Není ho třeba dlouze hníst, stačí ho dobře promíchat tak, aby se rozpustily všechny hrudky. Nechte 15-20 minut odpočinout po utěrkou.

Troubu nebo pekárnu předehřejte na cca 50 stupňů, ne víc. Odleželé těsto krátce promíchejte a vložte do pekárny nebo do vhodné nádoby do trouby. Nechte odpočívat asi 180 minut v teple, během této doby jeho povrch potírejte vodou, aby neokoral. Chléb je připravený k pečení, když se jeho objem zdvojnásobí.

Teď rozpalte troubu na asi 230 stupňů Celsia (nebo zvolte vhodný program v pekárně). Pečete-li v troubě, umístěte pod chléb a druhý plech na pečení s trochou vody. Nyní nechte troubu pracovat. Vše by mělo trvat asi hodinu. Dobře upečený kváskový chléb z domácí pekárny zní dutě. Délka pečení závisí na velikosti bochníku – čím větší, tím více času bude potřebovat. Nechte ho vychladnout a krájejte teprve úplně studený. Pokud jste vše udělali správně, bude jeho struktura nádherně nadýchaná, jemné a měkká, ovšem kůrka se nádherně rozezvoní pokaždé, když na ni zaťukáte.

Náš tip: pokud máte po kváskovém pečivu potíže, nechte ho odpočinout alespoň 12 hodin. Bude se vám potom lépe trávit a nebude tolik nadýmat.

Nebojte se experimentů s postupem

Vyzkoušejte si, jak dlouho může chléb růst a pozorujte, jak tento proces ovlivňuje konečný výsledek. Každý kvásek je totiž jiný a jedině takhle ho opravdu dokonale poznáte – i za cenu toho, že se vám čas od času něco nepovede.

Ale nebojte se, v každém případě dostanete chutný chléb, jen někdy nebude tak úplně vyhovovat vašim estetickým nárokům. Nejlépe chutná s máslem a kvalitní uzeninou nebo s nejrůznějšími pomazánkami.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno