Lyžařská výbava

Hodláte si pořídit novou lyžařskou výbavu? Pojďme se podívat, co je dnes na trhu a na co se při výběru zaměřit.

Sjezdové lyže

Sjezdové lyže si vybírejte podle vašich lyžařských schopností. Samozřejmě je třeba tyto schopnosti skutečně střízlivě zhodnotit. Je snadné se v obchodě cítit jako lyžařský machr, ovšem o to rychleji vás to přejde na svahu, až nezvládnete ostré závodní lyže, které vám prodavač na základě vašeho nadsazeného sebehodnocení doporučí.

Sjezdové lyže

Největší rozdíl mezi lyžemi pro začátečníka a špičkového lyžaře je přitom v tvrdosti lyže. Čím lepší lyžař, tím tvrdší lyže.

Šířka lyží

Když zvolíte odpovídající tvrdost lyže, zamyslete se, na čem budete nejčastěji jezdit. Ano, samozřejmě, na sněhu, ale on není sníh jako sníh. Pokud se budete pohybovat spíše na českých sjezdovkách, které v odpoledních hodinách bývají často rozměklé a rozbité, sáhněte po lyžích se šířkou středu alespoň 75 mm.

Jestliže jezdíte jen do Alp v hlavní sezóně a rádi si přivstanete, abyste si užili ranní utažený manšestr, sáhněte po užších lyžích, tedy střed kolem 67-70 mm.

A chcete-li se na lyžích občas vydat i mimo sjezdovku do hlubokého sněhu, budou vaší volbou lyže se středem nad 80 mm.

Délka lyží

Lyže volte přibližně o 10-20 cm kratší, než je výška vaší postavy. Čím kratší oblouk chcete jezdit, tím kratší také lyže a naopak. O něco delší lyže si zvolte v případě, že máte nějaké to kilo navíc.

Rádius lyží

Radisu lyží udává poloměr, který oblouk lyže vykrouží při optimálním zatížení. Rádius volte podle toho, jak dlouhé oblouky chcete jezdit.

Milovníci krátkých oblouků sáhnou po slalomkách s rádiusem 11-13 m. Ti, kteří nejsou co do délky oblouku vyhraněni, si nejlépe porozumí s unverzálkou s rádiusem 14 -16 m, a vyznavači rychlosti a dlouhých otevřených oblouků osedlají obřačku s rádiusem 17 a více metrů.

Lyžařské boty
Také lyžařské boty vybírejte dle vašich lyžařských schopností. A opět – čím lepší lyžař, tím tvrdší bota. Tvrdost lyžařských bot určuje tzv. flex index a v jeho hodnotách se lze orientovat následovně: rekreační lyžař zvolí číslo 50-75, sportovněji laděný jezdec 80 – 100 a expert vybere 110 – 130.

Lyžařské boty

U lyžařských bot je klíčová správně zvolená velikost. Bota musí sedět co nejvíc na těsno a dokonale nohu obepínat. Samozřejmě však nesmí nikde tlačit.

Nikdy bez přilby!

Lyže a boty máte vyřešené, ale nezapomeňte, že na svah nikdy nemáte vyrážet bez lyžařské přilby! Úrazy hlavy patří k nejčastějším a nejvážnějším na lyžařských svazích, proto se určitě vyplatí být na ně připraven.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno