Makrela v troubě

Rybí patří k nejzdravějším prvkům našeho jídelníčku vůbec. Často se však o mnoho cenných živin a značnou porci chuti připravujeme jejich nevhodnou úpravou. Rybám stačí na pekáči nebo pánvi málo, a náš recept makrela v troubě vám to ukáže.

Makrela patří z výživového hlediska k absolutním bombám. Její maso je sice trochu tučnější, ale o to je chutnější a šťavnatější. Na tuk je také navázána celá řada nezbytných vitamínů. A těch maso z makrely obsahuje skutečně hodně. V jejich čele stojí vitamín A, vitamín D a široké zastoupení vitamínů skupiny B. Ale nechybí ani minerální prvky, například železo, fosfor, vápník, hořčík, sodík, draslík, zinek a minerální soli a samozřejmě Omega-3 mastné kyseliny, tak důležité pro správou funkci mozku a imunitní systém.

Aby si z těchto látek makrela zachovala co nejvíce, je třeba se k ní při úpravě chovat maximálně šetrně. Dodržovat bychom měli tyto body, které platí všeobecně i pro přípravu dalších ryb.

Makrela v troubě

Pravidla pro přípravu ryb

 • Pekáč s rybou vždy vkládáme až do řádně vyhřáté trouby (alespoň 180 °C), baby se maso rychle zatáhlo a nepouštělo šťávu. Navíc se tak celý pokrm zpevní, a na talíři se nerozpadá.
 • Zpočátku udržuje teplotu vysoko, po deseti minutách ubere přibližně 50°C a pomalu dopékáme, aby nebylo jídlo vysušené.
 • Ryby před konečnou úpravou vždy důkladně vykucháme a očistíme.
 • Malé nebo úplně čerstvé ryby po vložení na rozpálenou plochu pekáče nebo pánve přibližně po 20 vteřinách otočíme, jinak se začnou kroutit a trhat.
 • Ryby během pečení či smažení nikdy nepřikrýváme, a to ani alobalem!

Jak dlouho rybu péct?

V receptech se běžně setkáváme s doporučenou dobou pečení s rozdíly v řádech desítkách minut. My vás však naučíme velmi jednoduchý trik, díky němuž bude vaše jídlo vždy šťavnaté, a přitom dokonale propečené. Změřte tloušťku ryby v jejím nejširším místě. Máte? Pak si pamatujte, že každých 2,5 centimetrů ryby potřebuje k upečení deset minut. A je to. Nic složitého a vůbec nezáleží a tom, jakou rybu zrovna připravujete. Setkat se můžete také s přepočtem doby pečení podle gramáže, ale ten už není zdaleka tak přesný jako předchozí způsob.

Makrela v troubě

Makrela v troubě – recept

Ale nyní už přejdeme k samotnému receptu. Není příliš náročný, v kuchyni ho rádi zařadíte mezi rychlovky. A co všechno budeme potřebovat?

 • 1 makrela
 • špetka soli
 • šťáva z jednoho citrónu
 • 1 citrón
 • 2 snítky bazalky
 • olivový olej
 • tři stroužky česneku

Čerstvou rybu (poznáte ji podle lesklých očí a růžových žaber), omyjeme, očistíme a zbavíme ploutví. Obzvláště pečlivě se věnujeme břišní dutině – případně zbytky vnitřností způsobí, že maso zhořkne. Kůži na obou stranách opatříme 3-4 hlubšími zářezy.

Sůl smícháme s citrónovou šťávou a důkladně makrelu potřeme ze všech stran i zevnitř. Plátky česneku rozpůlíme, vložíme do zářezů a nakonec vložíme do břicha plátky citrónu a bazalku. Na pekáči makrelu lehce pokapeme olivovým olejem a upečeme doměkka podle postupu výše. Servírujeme se zeleninovým salátem nebo pečivem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno