Melatonin patří mezi důležité regulátory spánku. Jedná se o hormon, který je produkován v mozku – šišince, a jeho hladina roste zejména večer, tedy v době, kdy jsme zvyklí ukládat se ke spánku. Melatonin tělu pomáhá v usínání a je proto vhodný tehdy, máme-li rozhozený normální spánkový režim, například vlivem cestování do jiných časových pásem. S postupujícím věkem však jeho přirozená tvorba v těle klesá, což může vést ke spánkovým poruchám.
Hladina melatoninu je závislá na střídání světla a tmy. Jeho produkce dosahuje maximálních hodnot mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní, což je doba, kdy je většina lidí v hlubokém spánku. Zvyšující hladinu melatoninu poznáme jako nutkavou potřebu ke spánku. Podílí se však i na regulaci celoročního rytmu, tedy střídání léta a zimy. O zprostředkování melatoninových funkcí se starají melatoninové receptory.
Melatonin – lék pro léčbu nespavosti
Melatonin má silné synchronizační, antioxidační a imunostimulační účinky a při klinických testech bylo prokázáno, že může být úspěšně použit při léčbě různých druhů spánkových poruch, zejména u slepých lidí a pacientů s neurologickými potížemi. Své uplatnění také najde při potlačvání obtíží spojených s cestováním letadlem přes více časových pásem, tzv. jet lag syndromem, kdy dochází k dočasnému narušení přirozených biologických procesů.
Melatonin je často označován jako hormon tmy. Jeho přítomnost v krvi pomáhá regulovat denní i sezonní cykly a díky tomu je považován za nejúčinnější známý lék pro odstranění poruch spánku, kterými na světě trpí možná až 45% populace. Jeho užívání ve formě potravinového doplňku je nejrozšířenější v USA, kde jej podle odhadu pravidelně užívá až 20 milionů američanů.
Užívání melatoninu má však i svá úskalí. Lékaři jej doporučují k užívání pouze pacientům nad pětašedesát let, tedy v pokročilém věku, kdy je přirozená tvorba melatoninu tělem na ústupu. A taktéž se nedoporučuje jeho dlouhodobé užívání. Melatonin má pomoci překlenout krátkodobé poruchy spánku. Pokud problém přetrvává, je třeba hledat příčinu a nepotlačovat pouze příznaky. Dalším důležitým faktem je, že melatonin se tvoří pouze ve tmě a nadbytečná osvětlení ve formě norních lamp, blikajících obrazovek televizí a monitorů jeho tvorbu narušují. Dbejte na spánek ve tmavé místnosti.
Melatonin jako doplněk stravy
Účinnost melatoninu jakožto potravinového doplňku a jeho účinků při léčbě poruch spánku byla oficiálně potvrzena evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Jeho užívání je tak naprosto bezpečné. Česká legislativa bohužel melatonin jakožto doplněk stravy nepovoluje a v českých lékárnách vám ho neprodají. Zájemci o koupi melatoninu se tak musejí obrátit na zahraničí – třeba Slovensko nebo USA.
Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 1 až 5 mg melatoninu, podávaná půl hodiny až hodinu před ulehnutím ke spánku. Je přísný zákaz užívat melatonin v kombinaci s jinými léky na spaní, nebo alkoholem.
Pokud vám nezabere ihned po prvním použití, nezoufejte. Konzumujte doporučenou denní dávku před spaním několik večerů po sobě (ideálně vždy ve stejný čas) a efekt se dostaví.