Domů Výživa Pěstování Minikiwi – pěstování

Minikiwi – pěstování

Pokud patříte mezi milovníky kiwi, pak už jste jistě přemýšleli o tom, jaké by to asi bylo sklízet vlastní ovoce. Výhodou je, že v současné době už můžete pěstovat spoustu tropických a subtropických druhů rostlin, včetně kiwi. Bohužel strom, na kterém roste kiwi tak, jak jej známe z obchodů, u nás zatím není možné v běžných podmínkách pěstovat. Nepřežil by totiž naše nepříznivé podmínky. Můžete ale začít pěstovat trpasličí odrůdy – tzv. minikiwi. Pravdou je, že plody jsou mnohem menší, na druhou stranu ale nejsou tolik chlupaté. Pro pěstování jsou nejoblíbenější odrůdy Actinidia arguta a Actinidia kolomikta.

Jak se liší ovoce?

Máte strach, že chuťově je na tom klasické kiwi lépe, než to, které můžete sklidit z miniaturní odrůdy? A vyplatí se vám tedy pěstovat, pokud by chuť ovoce byla jiná? Uvádí se, že plody z minikiwi jsou ve skutečnosti chuťově bohatší, než klasické velké kiwi. Taktéž se má za to, že minikiwi je sladší a šťavnatější. Takže ano, tento miniaturní stromek se vyplatí pěstovat, je-li vaším hlavním záměrem sklizeň ovoce. Chuť ovoce ale bude záviset nejen na samotné odrůdě, ale také na podmínkách, které jim při pěstování dopřejete.

Minikiwi

Požadavky na stanoviště

Actinidia má určité specifické požadavky, které musí být pro její správný růst splněny. Díky správnému a zdravému růstu můžete sklízet chutné ovoce. Actinidie dokáže snášet v zimě výrazné poklesy teplot, avšak mrazíky brzy na jaře ji mohou poškodit. Proto je nejlepší volit taková místa, která nejsou k tomuto náchylná (vyhýbejte se například nízkým oblastem nebo oblastem, na kterých si nejčastěji všímáte mrazů). Jako ochranu před mrazíky lze použít agrotextilie. Místo by mělo být také chráněné před silnými větry. Miluje ale stanoviště na plném slunci nebo částečně zastíněná místa.

Půda pro pěstování

Ačkoli se této rostlině daří v každé průměrné zahradní půdě, ocení zejména mírně kyselé pH (5,5 až 6,5). Avšak pozor, pokud je pH nad hodnotou 7, může dojít ke chloróze listů, což je příznakem toho, že rostliny nevstřebávají železo, hořčík nebo mangan. Citlivější jsou v tomto ohledu červenoplodé odrůdy. Úrodnější půda samozřejmě podporuje růst keřů, takže ošetření půdy organickou látkou před výsadbou je velmi prospěšný postup. Půda nesmí být nikdy podmáčená ani příliš tuhá. Měla by být též dobře propustná.

Minikiwi

Opora pro růst

Actinidie je popínavá rostlina, která pro svůj růst potřebuje oporu. Tak trochu připomíná vinnou révu a můžete je pěstovat obdobným způsobem (v řadě, podél plotu). Podpěra by měla být vysoká do 2 m a mezi sloupky by měly být nataženy 3-4 rovnoměrně rozmístěné dráty. Jak keře rostou, připevňujeme je k drátům, začínáme od spodních. Pergola nebo mřížovina mohou být také perfektním místem pro výsadbu aktinidií. Výhodou tohoto způsobu hospodaření je nižší náchylnost vyšších výhonů k jarním přízemním mrazíkům.

Opylování minikiwi

Samčí keře by měly být vysazeny do 10 metrů od samičích keřů, aby byly zajištěny dobré podmínky opylení. Actinidie jsou opylovány dvěma způsoby, větrem a hmyzem, který květy navštěvuje ve velkém množství.

Minikiwi

Řez rostliny

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně rychle rostoucí rostlinu, bude zapotřebí pravidelný systematický řez. Důležitý je zejména zimní řez, při kterém odstraníme výhony plodící v předchozím roce a výhony nemocné, silně zkroucené a nakonec nadměrně zahušťující keř. Je třeba mít na paměti, že zimní řez by měl být dokončen před jarním oteplením, tedy nejpozději v polovině února. Po opadu listů (pozdě na podzim) je taktéž možné provádět řez. Neméně důležitý je letní střih. Zejména při vedení rostlin ve formě řady byste měli silnější rostoucí výhony postupně zkracovat, aby rostliny zůstaly jako úzké řady. Keře vysazené u pergoly nebo mřížoví lze stříhat o něco méně, ale vzhledem k intenzivnímu ovíjení větví kolem všeho by se nemělo opouštět ani vlastní výhony, aby byl zimní řez o něco jednodušší.

Pěstování rostliny

V prvním roce pěstování je dobré nechat rostlinu růst. S největší pravděpodobností v první sezóně nevyraší silné výhonky, ale pouze malé. V tomto období se rozvíjí zejména kořenový systém rostliny. V další sezóně by měly ze základu keře vyrůst silné výhony, které by měly tvořit základ pro vybudování cílové struktury keře. Při příštím zimním řezu odstraňte zbývající malé výhonky.

Minikiwi

Hnojení rostlin

Mladý kořenový systém v prvním roce je velmi citlivý na nadměrné hnojení. Proto se doporučuje dávkovat je velmi opatrně a vyvarovat se také chloridových hnojiv. Používejte zejména organická hnojiva a kompost. V prvním roce raději vůbec nehnojte. V dalších letech se nároky na živiny zvyšují, zvláště když rostliny vstupují do plodové fáze. Používejte komplexní hnojiva, zejména na jaře od konce března v měsíčních dávkách. Hnojení dusíkem je zapotřebí ukončit již v polovině června.

Choroby a škůdci

Actinidie není ohrožována chorobami ani škůdci. Pokud dodržíme podmínky pro pěstování, vyhneme se následným problémům s chorobami. Minikiwi je možné pěstovat zcela ekologickým způsobem bez použití jakékoli chemické ochrany. Pokud však máte na zahradě další rostliny, které se některým škůdcům obzvlášť líbí, jako jsou mšice nebo svilušky, je důvodná obava, že tito škůdci přejdou i na actinidii. Rostliny, jejichž kořeny jsou zaplaveny stojatou vodou, jsou snadno napadeny houbami rodu Phythophtora, které způsobují hnilobu kořenů. Rostlina pak hyne.

Minikiwi

Sklizeň ovoce

Ovoce je možné sklidit, i když ještě není zcela zralé. Po utržení totiž dozrává. Ovoce lze samozřejmě sklízet i zralé z keřů, a to několikrát během dozrávání. Zralé plody ke konzumaci lze skladovat v lednici asi jeden až dva týdny. Plody dosáhnou nejlepší chuti, když jsou měkké a začínají se i trochu mačkat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno