Mišpule

Mišpule patří mezi ovoce, které je neprávem zapomenuté. Ruku na srdce, kdo z vás ví, jak mišpule chutná a běžně ji do svého jídelníčku zařazuje? Přitom jde o plody, bohaté na vitamíny a při správném postupu sběru vyniká i svou chutí.

Mišpule

mišpuleMišpule obecná je je nízký keř, který pochází z velké oblasti od Arménie přes celou jižní Evropu. Mišpule a její plody se využívají již od starých dob, tehdy sloužily jak pro lékařské účely, tak v dřívější kuchyni. I u nás se však mišpule pěstovala v hodné míře a obohacovala jídelníček našich předků. Křížaly, marmelády nebo zasyrova konzumované mišpule byly běžnou součástí jídelníčku, dnes se na ně však zapomnělo. Jde tak o vcelku zapomenutý keř, který si však můžeme bez větších problémů vypěstovat i u nás. Mnozí, kteří tento stromek na zahradě mají, pak ani neví, že jsou plody jedlé.

Mišpule v gastronomii

Zatímco u většiny keřů a ovocných stromů platí, že sběr musí proběhnout ještě před prvními mrazíky, u mišpule je to úplně naopak. Pokud budete sklízet plody mišpule ještě před prvními mrazy, pravděpodobně vám nebudou chutnat, budou mdlé a trpké. Mráz však dokáže s těmito plody divy, ty výrazně změní svou chuť a začnou být měkké s příjemnou vůní.

Způsoby konzumace

Možností, jak zpracovat a konzumovat plody mišpule, je hned několik. V první řadě je možné mišpule utrhnout ze stromu a hned konzumovat zasyrova (jak již bylo zmíněno, musí již proběhnout první mrazy). Obsah mišpule lze nejlépe konzumovat lžičkou, lze však také jednoduše vymačkat. Pokud jste se s mišpulemi nikdy nesetkali, možná vás překvapí velké množství semen uvnitř plodu. Ty jsou však vskutku chutné, nebojte se toho. Mišpule také obsahují vysoké množství pektinu, takže z nich lze velmi jednoduše připravit chutnou marmeládu. Nápaditosti se meze nekladou, díky své sladkosti a atypické chuti lze tyto plody použít i pro výrobu pyré, sladkých alkoholických likérů nebo vína.

Obsah látek

Mišpule obsahuje řadu důležitých vitamínů. Zmiňme především vitamín A, kterého najdeme v plodech velké množství, pak také menší množství vitamínů B, C i E. Zapomenout bychom neměli ani na obsažené minerály – železo, hořčík, draslík. Plod obsahuje asi jen 10 % sacharidů, má tak poměrně malou energickou hodnotu a je možné jej konzumovat v určitém množství i během redukční diety.

Vliv mišpule na zdraví

Je prokázáno, že konzumace mišpule má pozitivní vliv na lidský organismus. Především pak na zažívací ústrojí – zklidňuje jej, doplňuje organismu minerály a dodává mnoho vody. Jde o potravinu, která se doporučuje jako nejvhodnější po přísném půstu. Mišpule má také protivirový účinek, snižují hladinu cukru v moči, konzumace se doporučuje také při problémech s játry. Zmiňme také, že mišpule se řadí mezi diuretika, tj. že působí močopudně a ulehčují tak vylučování. Dna, selhání ledvin, močové kameny. Při těchto obtížích může být mišpule doporučována.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno