Náchodsko: Na výlet, na pár dní, anebo na aktivní dovolenou?

V zimě běžky, v létě pěšky. Tak tento slogan už pro Náchodské neplatí. To pro tu zimní variantu. Sněhová pokrývka je i zde nevyzpytatelná... Ale jinak zůstalo vše při starém: Náchodsko je ideálním krajem pro turisty. Regionem, kam lze podniknout víkendový výlet nebo prožít aktivní dovolenou s dostatkem pohybu, historie, kultury a přírodních zajímavostí. Město Náchod má dynamický obchodní ráz, který určuje i blízkost Polska.

Náchod, stará radnice

Náchodsko není neznámý kraj

Náchodsko je kraj, který všichni známe, anebo máme ten pocit. O Náchodsku víme z literatury:

  • z povinné školní četby,
  • i ze svého času zakázané četby (povinný Jirásek, zakázaný Škvorecký),
  • z děl Boženy Němcové.

I jména měst Náchodska neznějí cize: Náchod, Hronov, Česká Skalice, Jaroměř, Nové Město nad Metují… Města propojena železnicí, ale rovněž sítí turistických a cyklistických cest. Pro hvězdicové výlety se jako středobod jeví přirozené i správní centrum regionu – Náchod. Turistům by se mohl líbit například kemp v Náchodě-Bělovsi (chatky, stany, karavany…). Na výběr jsou i penziony a hotely – podle kapsy a nároků turistů.

  • V Náchodě vytéká populární kyselka Ida (lázně a stáčírna jsou střídavě probouzeny k životu a zase zavírány, ale voda je přístupná všem lidem). V hronovském parku vytékají dva sirné prameny Hronovka a Regnerka.

Náchod na mapě

Náchodsko se rozkládá v severovýchodní části Královéhradeckého kraje. Jeho správním centrem je bývalé okresní město Náchod, které leží:

  • 150 kilometrů od Prahy,
  • respektive 45 kilometrů od Hradce Králové.

Na mapě republiky je Náchodsko vklíněno mezi okresy Trutnov a Rychnov nad Kněžnou, jižní část sousedí s okresem Hradec Králové. Sever a východ Náchodska tvoří státní hranice s Polskem. 

Krajina jako stvořená pro turisty

Krajem protéká řeka Metuje, která se u Jaroměře vlévá do Labe. Řeka není v celé délce splavná, vodácký sport se provozuje je v některých úsecích, a nebo na rozsáhlé ploše vodní nádrže Rozkoš. Větší část okresu má podhorský charakter:

  • sever tvoří Broumovská pahorkatina,
  • západní část patří do Podkrkonoší,
  • jihovýchodní část Náchodska spadá do Podorlické pahorkatiny.

Náchodsko je ideální lokalitou pro méně nebo středně zdatné turisty a cykloturisty, pro rodiny s dětmi. Značení cest je velmi dobré, udržované – cesty na mapách odpovídají reálnému stavu.

Náchod, náchodský zámek

Prohlídka Náchoda zabere celý den

Na poznání a prohlídku Náchoda je dobré vymezit celý den. Městské informační centrum je umístěno v budově staré radnice na Masarykově náměstí. Tam turisté dostanou potřebné informace, mapky a propagační materiál

Typickou vedutu okresního města Náchodu tvoří zámek na vysokém návrší uprostřed města („Náchodský zámeček vršku kulatého…“). Správa státního zámku Náchod používá moderních demonstračních metod, připravuje komponované nebo tématické prohlídky a expozice. U zámku je zřízeno medvědárium.

Na kopci Dobrošově nad městem (po červené nebo z Bělovsi po zelené a pak po modré značce asi pět kilometrů) se nachází populární turistická Jiráskova chata, ale především dělostřelecká tvrz Dobrošov (součást Maginotovy linie). Pevnost je přístupná k prohlídkám.

Náchodsko, Ratibořice, zámeček kněžny Zaháňské

Z Náchoda do Babiččina údolí

Dvanáct kilometrů měří cesta po modré turistické značce z Náchoda do České Skalice. Po prohlídce českoskalického muzea lze příjemnou cestou dojít do nedalekých Ratibořic, kde se odehrává idylický děj Němcové Babičky. Zámeček kněžny Zaháňské, Staré bělidlo i mlýn jsou ve velmi dobrém stavu, „Viktorčin“ splav je udržovaný a děti se na něm a pod ním rády koupají.

Náchodsko, vodní nádrž Rozkoš u České Skalice

Vodní nádrž Rozkoš

Modrá značka z Náchoda do České Skalice vede kolem vodní nádrže Rozkoš. Má přes tisíc hektarů a byla vystavěna pro regulaci stavu vody na středním toku Labe. Rozkoš mají v oblibě rybáři, surfaři a jachtaři. Koupání v Rozkoši je také možné, ale nádrž je poměrně mělká a v létě rychle zarůstá řasou. Díky malé hloubce ovšem jezero velmi často „na holo“ zamrzá, a tak je Rozkoš v zimě vyhledávaná přírodnímu bruslaři.

Hronov, rodný dům Aloise Jiráska

Z Náchoda do Hronova

Asi devět kilometrů od Náchoda (na sever po červené turistické značce) leží městečko Hronov, které pro turisty žije jiráskovským odkazem a amatérským divadlem. V Hronově se narodil spisovatel Alois Jirásek a historii města popsal v rozsáhlé kronice U nás. Místa, která mají v kronice klíčovou úlohu, jsou označena, i když už málokomu něco říkají. Začátkem srpna je v Hronově pořádán největší festival amatérského divadla Jiráskův Hronov.

V kopcích nad Hronovem (asi sedm kilometrů po silnici) je skryto velmi svérázné město s „katovskou – hrdelní“ tradicí – Stárkov. Okolí městyse je báječný terén pro pěší a cykloturistiku. Ve Stárkově jsou příležitosti k levnému ubytování: buď v kempu provozovaném městem (Tábor pod Vysákem) nebo v areálu s plně vybavenými moderními rekreačními domky/chatami – Green Valley Park. Hodí se hlavně pro ubytování skupin lidí, třeba při společné aktivní dovolené. Vyplatí se navštívit městské stránky Stárkova, v městečku se „pořád něco děje“.

Dalším zajímavým městysem v blízkosti Hronova je Machov, který leží na úpatí kopce Boru. „Skalnatý Bor“ (Jiráskovou sousloví) je ze všech stran viditelnou dominantou Náchodska a Broumovska.

Náchod, nádvoří zámku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno