Domů Zdravé recepty Obědy Paella – pravý recept

Paella – pravý recept

Milujete španělskou středomořskou kuchyni? Pak určitě dobře znáte tradiční rýžové jídlo zvané paella, které vyniká svou lehkostí a svěžestí, pestrostí chutí i bohatstvím na živiny. A to dokonce v takové míře, že je paella zařazena na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Historie

Toto španělské rýžové jídlo údajně vzniklo mezi zemědělci, kteří si na polích připravovali jídlo a hledali jednoduchou vydatnou stravu, která nevyžadovala náročné vaření. Na mělké pánvi nad otevřeným ohněm pak údajně právě zde vznikla paella, která byla relativně levná a využívá lokálních středomořských surovin – zejména čerstvou sezonní zeleninu, případně šneky. Mořské plody a ryby se do paelly dostaly až později.

Postupem času se paella stala typickým jídlem pro rodinná setkání a oslavy, což bylo rovněž výhodné, protože ji lze připravit snadno na jediné pánvi. Právě v této době se součástí paelly staly i ryby a mořské plody či kuřecí kousky.

Suroviny pro přípravu

Základem paelly jsou kromě rýže jednoznačně čerstvé ryby a další mořští živočichové, kteří jsou pro středomořskou kuchyni typičtí. Ryby a mořské plody ale musí být bezpodmínečně čerstvé, maximálně den staré. Nedílnou součástí je pak škála lokální zeleniny.

Konkrétně připravíte paellu z osmi tygřích krevet, osmi krevet střední velikosti, 350 gramů kalamárů nebo kuřecího masa, tří větších zralých rajčat, dvou stroužků česneku, dvou cibulí, dvou paprik, 750 gramů rýže, 1,75 litru zeleninového vývaru, 1 až 2 deci bílého vína, olivového oleje, soli, pepře, šafránu, 250 gramů slávek a 250 ml zeleninového vývaru na slávky. Co se týče nádobí, pro přípravu paelly si vystačíte s jedinou velkou pánví.

Paella

Postup přípravy

Na pánvi osmahněte nakrájenou cibuli, česnek a papriku. Přidejte mořské plody (kalamáry je lepší nakrájet) a orestujte. Rajčata oloupejte, nakrájejte na kostičky a přidejte na pánev. Nakonec přisypte rýži, krátce orestujte a zalijte vývarem nebo vodou a vínem. Vařte nejprve zprudka asi deset minut, přidejte šafrán a na mírném plamenu pak nechce dusit ještě asi patnáct minut, dokud rýže nezměkne a tekutina se neodpaří. Lehce osolte a opepřete. Slávky povařte ve 250 mililitrech vývaru a paellu jimi dozdobte. Slávky, které se během vaření neotevřou, je potřeba vyhodit.

Varianty paelly

Paellu dnes můžete ochutnat v řadě variant, často s ohledem na oblast Španělska, ve které se právě nacházíte. Co se týče mořských plodů a ryb, hojně využívaná je kromě krevet třeba bělomasá doráda (neboli pražma) či makrela. V pobřežních oblastech jsou oblíbené mušle, případně humr či králík. Lišit se pak může i použité víno, kdy pro některé oblasti je typické víno červené namísto bílého, ovšem vždy v souladu s dalšími použitými surovinami.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno