Domů Výživa Zdravotní diety Pankreatická dieta při onemocnění slinivky břišní

Pankreatická dieta při onemocnění slinivky břišní

Pankreatická dieta je nasazována při onemocnění slinivky břišní, a to buď při jejím akutním zánětu či při problémech chronických. Jedná se o dietu dlouhodobou, ale zároveň i dynamickou a proměňující se – je totiž třeba ji vždy uzpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu, ideálně na základě konverzace s lékařem.

Cílem pankreatické diety by mělo být především vyloučení látek, které zevně podporují problematický zánět, a to společně s odstraněním látek, jenž se špatně stravují kvůli nepřítomnosti enzymů.

Hlavní zásady pankreatické diety

Pankreatická dieta bezesporu patří k těm tvrdším, není tedy divu, že je jednou z jejích charakteristik i úplný zákaz požívání alkoholických nápojů. Omezit bychom poté ve velkém měli tuky, dobře korigovat přísun bílkovin a naopak podpořit množství vitamínů, které se do našeho těla dostávají. Vše ovšem záleží i na současném zdravotním stavu nás, pacientů. Například těsně po operacích bývá zvykem pouhý přísun nápojů, které mohou být doplněny umělou výživou.

Pakliže patříme do nadměrných váhových kategorií, patří k našim cílům nadále i úbytek tělesného tuku – tak, abychom se dostali na nějaký slušný standard, který je třeba udržovat.

Stádia pankreatické diety

Pankreatická dieta je obvykle dělena do čtyř kategorií:

1.    1. První stádium

Toto stádium pankreatické diety nastává těsně po operaci či při akutním zánětu slinivky břišní. Podávány jsou pouze tekutiny a umělá výživa.

2.    2. Druhé stádium

Pokud nenastávají komplikace, přecházíme zhruba po třech dnech do druhého stádia. To zahrnuje například čaj, potraviny s obsahem sacharidů, některé druhy polévek (vývary) či odvar z rýže a ovesných vloček. Vhod přichází v minimálních dávkách i starší pečivo či mrkvové pyré. Potrava by měla být především kašovitá a bez jakýchkoli kořenících přísad.

3.    3. Třetí stádium

Třetí stádium může v případě dobrých podmínek nastat zhruba dva týdny po stavu akutním – tedy po prvním uvedeném stavu. Dopřát si v tuto chvíli již můžeme lehčí těstoviny, piškoty, ovocné šťávy, mleté kuřecí či telecí maso. Nic bychom neměli zkazit ani rybami, vše však stále konzumujeme bez koření a v odlehčené rozmleté (či rozmačkané) podobě.

4.    4. Čtvrté stádium

Dieta posledního stádia bývá pro mnohé, kteří trpí onemocněním dlouhodobě, trvalým životním stylem. Dbáme při ní především na minimální příjem tuků, nekonzumujeme potraviny s vyšším obsahem cholesterolu a samozřejmě nepijeme ani alkohol.

Potraviny vhodné pro poslední stádium pankreatické diety

I pokud nás přejdou aktuální potíže, měli bychom nadále myslet na své zdraví – vyhneme se tak totiž dalším komplikací. Do našeho jídelníčku od této doby patří například:

  • Libové maso a ryby
  • Zakysané mléčné výrobky (ne však mléko sloužící k samotné konzumaci)
  • Jogurt či nízkotučné tvarohy
  • Sýry do 30 % tuku
  • Vejce spojené s dalšími pokrmy (žloutkům se však snažíme vyhnout)
  • Jednoduché rostlinné oleje
  • Den a více staré pečivo
  • Jablka, meruňky, banány, mandarinky, broskve, třešně, višně
  • Čerstvá, mražená i sušená zelenina
  • Lehké koření
Pankreatická dieta méně potrápí například milovníky sushi, které je rozhodně možné beze strachu ve čtvrtém stádiu tohoto stravování konzumovat. 

A čeho si dopřát při pankreatické dietě ze všeho nejvíce? Rozhodně úsměvu. Sice nás nezasytí, ale pomůže přestát i ta těžší období. 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno