Paradentóza a její léčba: krvácení dásní

Možná si vzpomenete na poněkud nechutnou reklamu, kdy do umyvadla při čištění zubů padá krev. Jenže ne vždy je projevem paradontózy právě krvácení dásní.  Jaké jsou příznaky tohoto zubního onemocnění? Jaké jsou možnosti prevence a léčby paradontózy?

Faktem je, že jedním z projevů začínající paradontózy je krvácení dásní – například právě při čištění zubů. Ovšem pozor, tento nepříjemný stav může souviset například i s výběrem nevhodného zubního kartáčku, který je příliš tvrdý a dásně poškozuje.

K dalším příznakům paradontózy patří zachytávání stravy v mezizubních prostorách. U zdravého chrupu k podobné situaci nedochází a jídlo se mezi zuby zadržuje minimálně. Nejviditelnějším příznakem paradontózy pak je viklání zubů. Jde ovšem již o pokročilejší stádium paradontózy, kde je závěsný aparát chrupu natolik poškozen, že není schopen pevně držet zuby a dochází tak až k jejich vypadávání.

Příčiny a prevence zubní paradontózy

Konkrétní příčiny paradontózy nejsou přesně známy. Zubaři se obecně domnívají, že onemocnění souvisí s nedostatečnou ústní hygienou. Doporučují proto pravidelnou péči o chrup, která by měla spočívat v důkladném čištění zubů, používáním mezizubních kartáčků nebo zubních nití.

Vyplatí se také investovat do kvalitní pasty, kterou byste měli kupovat spíše v lékárně než v drogérii. Pokud se u vás v rodině paradontóza objevila, sázejte skutečně na prevenci. Kromě vhodné zubní pasty si pořiďte také speciální kloktadla nebo ústní vody.

Léčba paradontózy

Při podezření na paradontózu navštivte svého zubního lékaře. (Ostatně byste ho měli pravidelně navštěvovat každého půl roku, což je pro prevenci řady zubních onemocnění také velmi důležité.) Zcela vyléčit paradontózu je stále nemožné, ale je vhodné přípravky (kloktadla, ústní vody, zubní pasty apod.) vám mohou pomoci zmírnit projevy tohoto zubního onemocnění.

Při léčba paradontózy nezapomínejte také na bylinky. Vhodná je například šalvěj, kterou lze obecně doporučit při léčbě řady nemocí ústní dutiny. Nezastupitelný je také heřmánek, který je známý svými uklidňujícími a stahujícími účinky. Zapomenout byste neměli ani na přesličku, která se používá proti krvácení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno