Pěstování cukrové řepy

Cukrová řepa patří k velmi často průmyslově pěstovaným plodinám v České republice. Slouží také v běžných domácnostech, a to jak v kuchyni člověka, tak také jako krmivo pro hospodářská zvířata. Spousta lidí si tedy cukrovou řepu pěstuje i dneska ve své zahradě. Pro průmyslové účely se cukrová řepa využívá k výrobě biometanu a bioplynu, potravinářského sirupu či etylalkoholu. Nemůžeme zapomenout ani na výrobu cukru z řepy, což je asi nejznámější účel.

Řepa

Cukrovou řepu spotřebujete celou

Výhodou cukrové řepy je to, že ji můžete spotřebovat celou. Tak například zelené listy můžete použít do salátů, když jsou ještě mladé. Z dospělé rostliny už si na nich nepochutnáte – avšak vaše hospodářská zvířata ano! Někteří dokonce používají listy cukrové řepy jako druh organického hnojiva nebo jako zelenou složku kompostu. Rozhodně se nevyplácí je jen tak bez užitku vyhodit. Kořeny se pak využívají pro různé účely. Pokud bychom chtěli získat cukr, nejvíce se ho nachází v samém středu kořene.

Půda pro pěstování cukrové řepy

Chcete-li se pustit do pěstování vlastní cukrové řepy, budete muset splnit několik základních požadavků. Tím nejzákladnějším je půda. Ta by měla být dobře propustná pro vzduch i vodu. Na druhou stranu by voda neměla odtékat příliš rychle nebo odtékat po povrchu půdy. Před samotnou výsadbou je dobré z půdy odstranit různé překážky, jako jsou kameny nebo tvrdá půda, které by mohli způsobit deformaci kořene řepy.

Sklizeň

pH půdy

Půda by měla být bohatá na humus, prvky nezbytné pro dobrou vegetaci rostlin a spíše zásaditá, ne příliš kyselá (ideální je pH 8,3 až 8,5, vystačí ale i neutrální pH 6,5). Pokud je naopak pH příliš zásadité, může mít řepa potíže při vstřebávání prvků jako je železo, bór nebo mangan z půdy, které rozhodují o tom, zda sklidíme dobrou a na cukr bohatou úrodu.

Teplota pro pěstování

Cukrové řepě se nejlépe daří, když průměrná teplota během dne nepřesáhne 16 °C. Nízkým teplotám (0 až -3 °C)nemusí odolávat příliš dobře, jedná-li se o rostlinky v prvním období po vzejití. Změny teploty také nejsou příliš dobré. Každá odrůda řepy na ně reaguje jinak. Nejlepší je, když se teplota postupně navyšuje a svého vrcholu dosáhne v druhé polovině srpna až počátku září – pak následuje pozvolný pokles. To jsou ale podmínky, které jen těžko ovlivníme. Pokud je teplota přes den vyšší a v noci poměrně výrazně klesá, pak se proces hromadění cukru v kořenech červené řepy zvyšuje.

Řepa sklízení

Výsev semen

Semena vyséváme v hloubce asi 1,5 až 2 cm. Snažíme se o rovnoměrnost. Termín výsevu závisí na tom, jaké jsou půdní podmínky (teplota a vlhkost). Je třeba ale přihlédnout k delšímu vegetačnímu období, které je v případě cukrové řepy 180 dnů. Obvykle se tedy vysévá na přelomu dubna a května. Pozdější výsev se nedoporučuje, protože by se to mohlo projevit nižším výnosem. S výsevem by se mělo začít brzy na jaře, pokud je příznivé počasí.

Sluneční světlo

Větší množství cukru je v řepě obsaženo, když je rostlina vystavena slunečnímu záření v prvním a posledním vegetačním období.

Sazenice

Zálivka

Pěstování cukrové řepy vyžaduje velké množství vody, protože celková hmotnost a listová plocha je velmi velká. Ideální průměrné roční srážky by měly být kolem 700 mm. Důležité je ale zajistit takový stav půdy, který povede k co nejlepšímu hospodaření s vodou.

Sklizeň cukrové řepy

Pokud byly dodrženy důležité podmínky pro její pěstování, tvar kořene řepy je klínovitý. Řepa se sklízí v první polovině října. V tomto období je totiž v kořenech nahromaděno největší množství cukru a málo melasy a dalších sloučenin. Termín sklizně ale může být závislý také na počasí, které panuje.

Předplodiny řepy

Pokud chcete pěstovat cukrovou řepu, existují určité plodiny, které jsou skvělou předplodinou. Cukrovou řepu lze pěstovat po obilninách, jako je pšenice nebo ječmen. Pokud jde o rostliny jako hrách nebo vikev a jejich směsi s obilovinami, jejich půda je bez plevele, dobře provlhčená, důkladně hrudkující a obsahuje hodně dusíku. Existuje zde ale zvýšené riziko výskytu škůdců. Jako předplodina se naopak nehodí kukuřice, protože ta může být příčinou hniloby kořenů řepy. Použití brambor jako předplodiny nemá příznivý vliv na množství sklizených hlíz na podzim.

Problémy při pěstování řepy

Pěstování cukrové řepy považujeme za náročné, protože je třeba splnit celou řadu podmínek. Rostlina potřebuje dokonale připravenou půdu, stejně jako dobrý přísun vody. Nesnáší nízké teploty. Dále je nutné zajistit systematické přihnojování řepy, které bude přizpůsobeno průběhu vegetace, a zajistit dostatečnou ochranu proti plevelům. Pěstování je velmi závislé na stavu půdy.

Použití cukrové řepy

Primární využití je výroba cukru. Cukr se získává z kořene rostliny. Kromě cukru se z řepy vyrábí také melasa, která se používá při výrobě kvasnic a lihu. Pěstování cukrové řepy umožňuje získat cenné hnojivo a hodnotné krmivo, které vzniká z listů a kořenů rostliny.

Výroba cukru z cukrové řepy

Řepa se nejdříve zbaví veškerých nečistot a poté se nařeže na úzké proužky. Ty se uloží do difuzérů. Zde dochází k vyluhování cukru vodou. Používají se k tomu různé teploty. Proužky řepy, které již byly vyluhovány, mají svůj účel: slouží jako krmivo pro dobytek a využívají se i v potravinářství. Z vyluhované cukrové šťávy je možné získat hnědý cukr. Ten ale prochází rafinací, což je v podstatě čištění cukerné šťávy. Tím dochází k jejímu vybělení a vzniku bílého cukru. Ten může být zbaven ale také některých přínosných látek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno