Celer je chutná, kořenová zelenina, bohatá na vitamíny a další důležité živiny. Pěstování celeru není těžké, poroste skoro kdekoliv a dá se navíc bez problémů uskladnit na zimu ve sklepě, zamrazit nebo třeba zavařit.
V kuchyni vám rozhodně nesmí chybět. Využijete totiž jeho bulvy i listy. Mimochodem to je možné prakticky u každé kořenové zeleniny – taková mrkvová nať vás dokáže příjemně překvapit třeba v pestu, polévce nebo třeba v pomazánce.
Jak na to?
Při nákupu semen vždy vybírejte prověřené rané odrůdy. U nich je totiž bulva připravená ke sklizni už za 4-7 měsíců po výsadbě. Ovšem pamatujte na to, že semena celeru rychle ztrácejí svou klíčivost – vždy tedy používejte letošní, přebytky z loňska vyhoďte.
Obal každého semene obsahuje esenciální olej, který plní ochrannou funkci v době klidu. Chrání semena před nepříznivými okolními podmínkami, ale zároveň způsobuje nepříjemné problémy s klíčivostí. Proto semena celeru nejdříve namočte v teplé vodě na 48 hodin.
Nejlepší období pro výsev začíná na začátku února a končí v polovině března. Pro předpěstování použijte směs písku a humusu ve stejném poměru. Vysejte semena celeru a překryjte je pětimilimetrovou vrstvou půdy a nakonec průhlednou fólií.
Zalijte, květináče přesuňte do temné a teplé místnosti. A už za 7-8 dnů se objeví první výhonky. Ty pro další růst a rozvoj vyžadují slunce, světlo a teplo (nejméně 16°C). Přesuňte je na okno, zalévejte rosením a přesaďte teprve ve chvíli, až se objeví dva plnohodnotné páry listů. Při přesazování rostlin do samostatných nádob je nutné seříznout kořen přibližně o jednu třetinu. Pohnojte slepičím trusem nebo slabým roztokem manganu.
Výsadba kořenového celeru na venkovní stanoviště
Optimální doba pro tento krok je v polovině května. Aby byla bulva celeru zdravá a velká, musíte splnit tyto dvě podmínky:
- vzdálenost mezi sazenicemi nesmí být menší než 30 centimetrů,
- musí být zasazeny do země stejně hluboko jako předtím v květináči.
Celer vysazujte ráno, a ještě lépe při podmračené obloze. Dobře zalijte. Zálivka je důležitá. Půda by neměla nikdy úplně vysychat, důležité je udržovat konstantní vlhkost. A jak je to s hnojením?
Během prvního týdne přihnojte organickým hnojivem. Další dávka by měla přijít za 14 dní od té první. Hodí se zejména slepicí trus. Třetí fáze přichází v polovině léta a zahrnuje superfosfátová hnojiva. O několik týdnů později pak velikost a zdraví celerových bulev podpořte kyselinou boritou. Při takové péči se můžete těšit na velkou a bohatou úrodu celeru.
Bulvy můžete uskladnit ve sklepě, v bedničce se suchým pískem, kde vám vydrží až do jara, případně je zpracujte standardním způsobem. Uvidíte, že si na vlastnoručně vypěstovaném celeru pochutnáte mnohem víc, než na tom z obchodu.