Možná se vám zdá, že jde jen o úporný plevel, přesto má však pěstovávání šruchy zelné svůj smysl. Obsahuje totiž spoustu cenný látek a může ozvláštnit i vaše saláty a další čerstvá jídla. Své jméno totiž rozhodně nenosí nadarmo.
Přemýšlíte, kde šruchu zelnou pěstovat, ale víte, že jí klasické záhonky svědčit nebudou a rozhodně si ji nechte pustit jen tak volně do zahrady, například tím, že ji vysadíte na chodníčky a cestičky? Zajímavým řešením pro všechny dostupné prostory (chodníky, cesty či parkovací, odpočinková nebo příjezdová mohou být zatravňovací dlaždice. Musíte je však vybrat správně – potom se totiž hodí právě i pro pěstování šruchy. Dařit se jí ovšem bude i na záhonku. A co tedy potřebuje?
Pěstování
Poroste prakticky všude. Její plazivý habitus vyžaduje dostatek místa, stejně jako slunnou polohu a výživnou půdu. Neměla by však být čerstvě pohnojená, v takovém případě se šrucha snadno spálí. Přímý výsev na záhon je možný v polovině května, ovšem hodí se i předpěstované sazenice.
Zimní zahrady mají v našich podmínkách mnoho využití. Mohou se stát nenáročným prostorem pro zimování exotických rostlin nebo se proměnit v plnohodnotnou místnost, která zvětší a zkvalitní vaše bydlení. A v neposlední řadě poslouží právě i pro rozmnožení zajímavých bylinek, mezi něž šrucha zelná bezpochyby patří. Semínka můžete do malých květináčků vysít klidně už v únoru a v polovině května pak přesadit na záhonek již vzrostlé sazeničky.
První listy je možné sklízet už za čtyři týdny od výsevu. Vždy ovšem tak, abychom omylem nevytrhli celou rostlinu. Doporučujeme spíše nůžky a opatrnost než chvatný sběr a možným poškozením celé pěstované kultury.
Náš tip: pro maximální zásobu čerstvých lístků opravdu od jara až do podzimu je nejlepší postupný výsev s 3-4 týdenními rozestupy.
Jakmile rostlinu seřežete, dopřejte na další dva až tři týdny na to, aby dobře obrazila. Má-li optimální podmínky, zvládne to během celé sezóny ještě dvakrát. A je-li to možné, občas ji trochu zalijte. Bude potom šťavnatější a křehčí.
Jak šruchu používat a kam se hodí?
Můžete ji znát také pod starším českým názvem portulák. A lze ji konzumovat prakticky celou vyjma kořenů. Používají se listy, poupat i stonky. Překvapí vás svou šťavnatostí (ne nadarmo se šrucha řadí mezi tzv. sukulentní salátovou zeleninu) a lehce nakyslou chutí.
Přidejte ji do polévek, salátů nebo třeba omáček – vždy nakrájenou najemno dá se konzumovat syrová i tepelně upravená. Poupata se nakládají jako kapary a usušená se zase používá k dochucení tomatové směsi na pizzu. Podle některých lidí dokáže dokonce nahradit i oregano.
Mimochodem, šrucha je velmi tolerantní k zasoleným půdám. A leckdy se dokonce vsazuje proto, aby je pomohla alespoň trochu tohoto minerálu zbavit. Šrucha pěstovaná na zasolené půdě je pak samozřejmě slanější. To vám však při přidávání do salátů nebo studené kuchyně nemusí vadit. Naopak.