Domů Výživa Pěstování Pěstování mrkve

Pěstování mrkve

Máte tuhle sladkou a šťavnatou zeleninu rádi? Pak se pusťte do pěstování mrkve vlastními silami a zajistěte si skvělou úrodu, která vám vydrží po celý rok, a to dokonce, i když se ji rozhodnete ponechat v zemi. A jak na to?

Určitě už jste si všimli, že mrkev vypěstovaná na zahrádce má podstatně lepší chuť než ta kupovaná. Její pěstování není těžké, musíte však vsadit na tu správou odrůdu. Při pěstování mrkve můžeme vybírat z těchto tří:

Pěstování mrkve

  • Karotka: raná odrůda mrkve s vyšším obsahem cukru, křehčí dužinou a malými kořeny. Po sklizení se její výdrž počítá na pouhé týdny.
  • Mrkve pozdní a polopozdní: mrkve s většími kořeny vhodné i pro skladování. Mohou se pochlubit vysokým obsahem prospěšného beta karotenu.
  • Krmná mrkev – slouží zejména pro zkrmování hospodářských zvířat.

Pěstování mrkve – jak na něj?

Na trhu existují univerzální odrůdy, které porostou v naprosté většině půd, standardní mrkve však potřebují dobře propustnou půdu zrytou o něco hlouběji, než je běžné. Naopak na teplotu ani vláhu rostliny příliš náročné nejsou. Milují teplotu okolo 18°C, ale snesou i více. Jediným rizikem je prudké střídání teplot, při nichž může masitý kořen popraskat.

Měli byte vědět: Mrkev se nikdy nesmí pěstovat na čerstvě pohnojených půdách.

Pěstování mrkve

Mrkev na záhon jednoduše vysejte

Jakmile máte připravený záhonek, vezměte do ruky malý kelímek s pískem a mrkvová semena. Obojí smíchejte a poté vysévejte do řádků. Jestliže budete rozhazovat pouze semena, riskujete kvůli jejich miniaturní velikosti příliš malé rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.

Nejčastěji vyséváme v březnu nebo dubnu, karotku je pak možné díky její krátké vegetační době vysít na záhon i v srpnu. Postupným vyséváním mrkve si navíc zajistíte čerstvou úrodu po celé léto.

Semena klíčí asi čtyři týdny, teprve poté se nad povrchem záhonku objeví malé zelené hlavičky. O mrkve se téměř není nutné starat, vyžadují pouze pravidelné odstraňování plevele a mírnou zálivku.

Pěstování mrkve

A co škůdci?

Bohužel ani mrkev se bez nich neobejde. Mezi ty nejznámější patří pochmurnatka mrkvová. První generace larev se zpravidla líhne v červnu a hned začíná ožírat jemné kořínky mrkve. Bránit se můžete postřiky, nebo také dobrým plánováním – pokud odložíte výsev mrkve na konec května nebo června, pochmurnatky si vaší mrkve ani nevšimnou. Pomoci vám mohou i aromatické rostliny, jako je česnek nebo bazalka, pěstované po okrajích záhonu s mrkví.

Kdy sklízet mrkve?

Kdykoli, kdy na ni budete mít chuť. Poslední generaci skliďte ještě před příchodem prvních mrazíků. Mrkve uložte ve sklepě do bedniček s pískem, odkud je budete vytahovat podle potřeby. Ale můžete je i ponechat v půdě za podmínky, že posečete nať a celý záhon překryjete listím a netkanou textilií. Tady vydrží mrkve v perfektním stavu často až do května příštího roku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno