Pěstování ostružin

I když patří ostružiny do skupiny tzv. drobného ovoce, začíná se jim u nás v posledních letech dostávat stále větší pozornost. Potřebují jen dostatek místa se slunečnou polohou, aby jejich mladé letorosty mohly každý rok dostatečně vyzrát.

Kultivary ostružin dělíme na vzpřímené a plazivé. V nabídce jsou samozřejmě i beztrnné odrůdy nebo míšenci mezi ostružiny a malinami, známé také jako malinoostružiny. Pro všechny tyto druhy však platí jednotné zásady pro pěstování. Pojďte se jim spolu s námi podívat na zoubek!

Pěstování ostružin

Pěstování ostružin – do stínu rozhodně nepatří

Keříky ostružin často nacházíme na našich zahradách vysazené pod stromy nebo ve stinném koutu zahrady. A to je velká škoda, protože na těchto stanovištích nemají možnost rozvinout svůj potenciál a my se tak uprostřed léta dočkáme úrody tak nanejvýše průměrné.

Mnohem lépe se jim bude dařit na slunečném místě, kde jim zajistíme zároveň i dostatek vody. Zvláště v období kvetení jsou maliny na přísušky velmi citlivé, a to především díky svému mělkému kořenovému systému. Pokud jim však dopřejeme ostatek vláhy, můžeme se těšit na bohatou a pravidelnou úrodu.

Další podmínkou úspěšného pěstování je volba středně těžké hlinito-písčité půdy, v níž nedochází k nadměrnému zadržování vody a tím i uhnívání kořenů maliníku. Hladina spodní vody by pak neměla být vyšší než 150 centimetrů, jinak vám rostliny ostružin velmi rychle odumřou.

Pěstování ostružin

Kdy je vhodná doba pro výsadbu?

Sazenice ostružin si pořiďte nejlépe na jaře. Dáte jim tak nejlepší čas pro přípravu na zimu a úspěšné přezimování. Ostružiny totiž v zimě zabíjí právě nedostatečně vyvinutý kořenový systém, který nedokáže absorbovat dostatek vláhy. Nejde tedy o problém sucha, jak se často domníváme.

Ostružiny vysazujte do řádků. Vzpřímené kultivary by mezi sebou měly mít přibližně 1,5 metru volného prostoru, plazivé ostružiníky pak alespoň 2,5 metru. Pamatujte si, že při správné péči se ostružiny na jednom místě bez obtíží udrží 10-15 let, ale i mnohem déle. Počítejte s tím tedy už předem a ponechat jim dostatek místa pro rozvoj. Vyplatí se to!

A jak hluboko sázet? Podívejte se, jak je rostlinka zasazená v květináči a tu část, jež se nachází těsně nad zemí, umístěte při výsadbě 3-5 centimetrů pod povrch půdy. Za žádných okolností nesmíte při výsadbě poškodit puky na kořenovém krčku. Jestliže budete neopatrní, velmi pravděpodobně vám celý ostružiník uhyne.

Jak správně hnojit?

Bez pořádné dávky živin se žádná rostlina neobejde, a ani ostružiník není výjimkou. Hnojte ho od začátku vegetační sezóny až po ukončení plození nejlépe speciálním hnojivem na ostružiny v doporučené dávce. Na podzim pak ke kořenům rozhoďte a zapracujte dobře vyzrálý kompost. Při takové péči odolají ostružiníky našim zimním mrazům absolutně bez problémů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno