Pěstování zimní cibule, ošlejch

Rádi byste měli tuhle pálivou cibulovinu na stolech po celý rok? Můžete, protože pěstování zimní cibule – zvané také ošlejch, vůbec není složité. A dařit se jí bude dokonce i v truhlíku na balkoně.

Jde o rostlinu, velmi blízce příbuznou naší staré dobré známé kuchyňské cibuli. Pořídíte ji pod názvem Allium fistulosum a to často ve formě semínek. A mimochodem, její popularita k nám dorazila z Číny.

Jarní cibulka na poli

Sklizeň si užijete po celý rok

Na rozdíl od kuchyňské cibule je ta zimní plně mrazuvzdorná. Vůbec ji tedy nemusíte zakrývat chvojím – ba právě naopak. Bez potíží jí můžete sklízet i uprostřed zimy. Stačí, když z ní odhrnete napadaný sníh.

Nať se sklízí od podzimu až do jara. Samotná cibulka je dlouhá 3-5 centimetrů. Obvykle bývá světlá, ale její barva může přecházet až dohněda. Pokud kupujete sazečku, pak byste měl vědět, že tato barva opravdu není na škodu. Může se také chlubit mohutnějším plným stonkem a jednoduchými přisedlými listy, které však mohou dorůst do značné velikosti.

Jakou zimní cibuli si pořídit

Můžete ji sehnat pod názvy cibule sečka, sibiřská či ošlejch. Aby ne, když obstojí i před mrazy pod 20 stupňů. Z odrůd se u nás doporučuje zejména Bajkal. Ta je vhodná jak pro sklizeň natě, tak i pro svazkování.

K výsevu můžeme přistoupit už na jaře, nejpozdějším termínem je pak polovina července. Vhodná je rovněž odrůda Augusta. Díky krátké vegetační době se hodí i pro ranou sklizeň čerstvých cibulek. To odrůdu Gerda pěstujeme výhradně kvůli sklizni natě.

Kam ji vysijete, tam po dlouhou dobu zůstane

A jak je to s její dalším pěstováním? Pokud jí dovolíte, aby alespoň čas od času vykvetla, nemusíte se o její další osud vůbec starat. Samo výsevem se na stejném stanovišti udrží klidně i 10-15 let. Má ráda slunné místo, ovšem s nižší půdní vlhkostí. A co do teplotní odolnosti se skvěle hodí i do horských oblastí.

Pro výsadbu použijte kompost nebo zeminu obohaťte kombinovaným hnojivem s příměsí vápníku. Většinu odrůd lze vysít jak na jaře, tak i v srpnu. Mladé rostlinky potřebují ochranu před plevelem, nic dalšího není třeba.

Dále se obejdou zcela bez péče. Brzy totiž začnou sílit a ochotně vytvoří souvislý porost, na který si už plevelné rostliny bez nadsázky nepřijdou. Listy pro sklizeň odřezávejte průběžně – tedy spíš je seřezávejte. Ustřižení až u báze není vhodné.

Během sezóny lze zimní cibuli sklidit asi třikrát. Častěji seřezávání by jí mohlo ublížit a nepřežila by zimu. Bohaté listoví však něco stojí – cibulky mají jen minimálně velikost a pro sklizeň se tedy zpravidla nehodí. A délka? I ty nejmenší cibule dokáží listy vyhnat až do výšky 402 centimetrů, některé však dosahují i téměř metru. Od druhého roku pak začíná cibule kvést. Většinu květů však odstraňujeme, jejich duté stonky totiž nejsou pro sklizeň vhodné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno