Domů Výživa Pěstování Topinambury – pěstování

Topinambury – pěstování

Jsou to vlastně slunečnice, ale pro svá semena se nepěstují. Topinambury mají skvělé využití v kuchyni, a navíc nám mohou navrch poskytnout celou řadu cenných zdravotně prospěšných látek. Jejich jedlé hlízy se dají zpracovávat stejným způsobem jako brambory a ocení je zejména diabetici a milovníci zdravého jídelníčku.

V zahradnictví bychom topinambur našli pod označením Helianthus tuberosus – neplést se slunečnicí roční (Helianthus annuus). Upoutá vás díky svým menším jasně zářivým květů, jež slunečnici skutečně připomínají. A i růstem je své větší a známější příbuzné topinambur velmi podobný.

Topinambury – pěstování

Vlastí této zvláštní zeleniny jsou kamenité svahy Peru, ale dnes ho najdeme již po téměř celé Jižní Americe. Do Evropy ho dovezli dobyvatelští gurmáni teprve v 17. století a velmi rychle zdomácněl zejména v Itálii. Právě tady ho nazvali slunečnicovým artyčokem pro jeho delikátní chuť blízkou hlízám chřestu nebo právě jedlého bodláku.

Topinambury – pěstování zvládnete na záhonu i v květináči

Hledáte rychle rostoucí živý plot, u kterého byste se nemuseli starat o náročné přezimování? Vsaďte právě na topinambury! Díky svému rychlému a bujnému růstu budete mít už v červnu téměř dva metry vysokou lodyhu se svěže zelenými listy. Menší záhon topinamburů podél plotu vám tak zajistí soukromí na celé léto. Neobejdou se však bez opory. Pokud je nevysadíte k plotu nebo zdi, opatřete každý z nich podpůrnou tyčkou. Ale skvělý je také drát natažený mezi dvěma kůly – to pokud si nechcete zahradu hyzdit více, než je třeba. Dejte však pozor, aby se v prostoru nepohybovaly děti, které by si mohly o drát skrytý v zeleni ublížit.

Náš tip: Dobře opečovávané topinambury vám mohou vyrůst do výšky až tří metrů!

Topinambury – pěstování

Na pěstební podmínky je tato rostlina nenáročná. Vystačí si i se suchou půdou, nevadí mu přísušky ani chladnější vysoké polohy. Původně jde o horskou rostlinu, takže v ČR ho vypěstujete prakticky kdekoliv. Hlízy sázíme na jaře po zmrzlých, a to do hloubky 10-15 centimetrů. Vzdálenost mezi rostlinami by se měla pohybovat mezi 20-30 centimetry.

Topinambury vezmou za vděk i dostatečně velkým květináček. Z každé rostliny však můžete získat až 1,5 kg hlíz, takže s tím počítejte.

Kdy sklízet topinambury?

Jakmile začnou nadzemní části rostliny žloutnout, jste už téměř u cíle. Nemusíte je sekat jako u brambor, ale je to lepší. Hlízy nechte v půdě ještě alespoň týden, a poté je vysbírejte. Jestliže na nějaké zapomenete nebo je v zemi cíleně necháte, bez obtíží zde přezimují a na jaře vám vyklíčí nové rostlinky téměř bez námahy.

Dejte si však pozor, aby se vám topinambury na zahradě příliš nerozmnožily! Jejich expanzi můžete usměrňovat rýčem nebo zábranou zapuštěnou do země. V kuchyni plnohodnotně nahradí brambory.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno