Pískavice řecké seno – účinky

Pískavice řecké seno – bylina se starobylým názvem, která se používá od pradávna – patří k nejstarším kulturním rostlinám vůbec. Má široké využití v oblasti léčitelství, semena této rostliny se využívají v gastronomii jako koření.

Rostlina se zvláštním názvem u nás není příliš známá, kdo si je však vědomý léčivých vlastností této rostliny, s radostí ji užívá. Pískavice řecké seno je jednoletá bylina, která má trojčetné listy a nepříliš větvenou lodyhu. Pochází původem z jižní Evropy, ale pěstuje se na mnoha místech po celé Evropě i mimo ni. U nás se s touto bylinou můžete setkat ve vinorodých oblastech.

Účinky byliny

Jak již bylo zmíněno, pískavice řecké seno se velmi často používá v přírodním léčitelství, a to z důvodu, že obsahuje velké množství léčivých látek. Bílkoviny, oleje, silice, saponiny, niacin, hořčiny, diosgenin, vitamín PP, to jsou jen některé účinné látky, které bylina obsahuje.

Zkvalitnění kůže a pleti

Při zevním užívání byliny dochází k výraznému zlepšení při problémech akné, ale i při trudovitosti či nežitech. Pískavice řecké seno se doporučuje zevně užívat také u těch, které trápí příliš tvrdá kůže. Pískavice dokáže kůži zjemnit, což je vhodné především u lidí s velmi tvrdými patami.

Zlepšení peristaltiky

Při vnitřním užívání byliny dochází ke zlepšení funkce střev i žaludku. Pozitivně ovlivňuje peristaltiku střev. Právě peristaltika, tj. pozvolný rytmický pohyb orgánů, je pro správné zažívání nesmírně důležitá. Pokud tak máte zažívací problémy či máte pocit, že vaše zažívání by mohlo pracovat lépe, rychleji a kvalitněji, pískavice řecké seno je vhodným řešením.

Proti kašli

Tvorba mateřského mléka - kojeníBylin, které působí proti kašli, je velká spousta, a řecké seno k nim bezpochyby patří. Při orálním podávání přípravku z byliny se začnou uvolňovat hleny a vykašlávání bude ulehčeno. Pískavice se řadí mezi přírodní antitusikum, navíc působí obvykle velmi účinně.

Tvorba mateřského mléka

Pokud mají kojící matky problém s tvorbou mléka, podání byliny může být účinným řešením. Bylina se totiž řadí mezi mlékotvorné byliny, které podporují tvorbu mateřského mléka. Nemusíme zmiňovat, že dostatečné množství mateřského mléka je velmi důležité jak pro samotnou kojící matku, tak pro dítě, které mléko potřebuje.

Zánět nehtu

Hnisání nehtového lůžka není vůbec hezké a je velmi bolestivé. Díky léčivým účinkům řeckého sena můžete léčbu tohoto onemocnění urychlit a současně zmírnit pronikavou bolest. Přímým potíráním přípravku z byliny docílíte blahodárných účinků na nehet.

Koření

Abychom nezůstali jen u léčitelství a blahodárných účinků byliny, zmiňme také využitý byliny jako koření. Ačkoliv se s pískavicí řeckým senem nesetkáte volně jako koření (má totiž velmi pronikavou, až nepříjemnou chuť), používá se jako součást známých směsí koření curry a také chutney.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno