Pohankový med

Bezlepková obilovina pohanka se na našich talířích příliš často neobjevuje a na polích také není často k vidění. Z toho důvodu bohužel není rozšířený ani pohankový med. Poslední roky ale zažívá pohankový med renesanci a mluví se o něm stále častěji, a to vždy v superlativech. Jaké jsou jeho výhody, proč ho konzumovat a jak chutná?

MedPohankový med je takový, který vytvoří včely z pylu pohankových květů. U pravého originálního medu se pohankový nektar nesmí uměle přimíchávat, musí jej dodat včely samotné. Pokud jsou včely chované v blízkosti pole s pohankou, pak i v klasickém medu najdete pohankový pyl. Čím vyšší obsah pohankového pylu, tím lépe. Kvalitní pohankový med s minimem příměsí jiných pylů vyniká svou dlouhodobou trvanlivostí a zůstává v tekutém stavu po celou dobu skladování.

Nekrystalizuje, proto jej nemusíte rozehřívat nebo jiným způsobem upravovat pro další použití. Pohankový med obsahuje podobně jako akátový med vyšší podíl fruktózy, díky kterému k procesu krystalizace jen tak nedojde. A jak poznáte, že jde o met z pohankového pylu? Ve srovnání s jinými druhy medů je tmavý ne každému může vonět. Má velmi výraznou chuť, a to hlavní, je plný zdraví prospěšných látek.

Pohankový med a obsah zdraví prospěšných látek

Hlavní předností pohankového medu je obsah celé řady zdraví prospěšných látek. Obsahuje například vitamíny C, B1, B2, B3 a také vápník. Spousta odborníku se shoduje na tom, že pohankový med patří k těm nejzdravějším. Obsahuje velké množství hořčíku a také tzv. rutin. Ten se nachází právě v pohankových medech. Vzhledem ke zdraví prospěšným látkám má pozitivní vliv na zdraví, jeho konzumace se doporučuje při cévním nebo žilním onemocnění. Pomáhá také udržovat ledviny v dobrém stavu a čistí játra.

Pohankový med pro dobrý spánek

Máte problém s usínáním nebo se v noci probouzíte? Pak začněte pravidelně konzumovat pohankový med, které podporuje kvalitní spánek. Stačí jedna malá lžička denně a bude se vám usínat mnohem lépe. Pokud používáte hořčík v tabletách jako doplněk stravy, nahraďte jej právě pohankovým medem. Obsahuje ho dostatek a pomáhá bojovat se stresem, svalovou únavou a psychickým vypětím.

Jak ho konzumovat

Pokud se vám poštěstilo a pořídili jste si pohankový med, můžete jej ochutnat. Možná vás překvapí jeho silné aroma a výrazná chuť. Proto se příliš nehodí ke slazení čaje nebo jiných teplých nápojů. Pohankový med je ale perfektní do různých kaší, vloček, dezertů a jiných pokrmů. Pokud vám jde jen o pozitivní dopady konzumace tohoto medu na zdraví, můžete si dopřát i čajovou lžičku denně přímo do pusy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno