Polenta jako příloha

Polenta, to je kukuřičná kaše, oblíbená především na území Itálie, ale také Chorvatska či v Rumunsku. Jde o chutnou a zdravou přílohu, kterou mohou konzumovat i celiakové.

Zatímco v balkánské a italské kuchyni je polenta běžným oblíbeným a hojně připravovaným pokrmem, u nás takovou tradici nemá. I přesto si díky své chuti a především pro své výživové hodnoty získává své pevné místo. Polenta je kukuřičná kaše, která se připravuje z kukuřičné mouky. U nás je polenta k zakoupení v instantní formě, příprava je tak velice jednoduchá. Polentu lze zakoupit v obchodech se zdravou výživou a také ve specializovaných obchodech s italskými surovinami a pokrmy.

Příprava polenty

Pokud se rozhodnete připravit si polentu doma, zvolit si můžete buď polentu instantní nebo klasickou. Rozdíly spočívají především v délce přípravy, zatímco instantní polentu uvaříte do 5 minut, vaření běžné polenty trvá přes 20 minut. Ačkoliv v obchodech zakoupíte polentu, jde o kukuřičnou mouku. Vaření instantní polenty je rychlejší z důvodu, že je kukuřičná mouka již předvařená. A jak ji tedy připravit? 200 gramů kukuřičné mouky vsypte do 0,7 l vroucí vody, přidejte lžíci soli. Polentu je třeba během vaření neustále míchat, nebo se připálí. Sůl je u polenty důležitá, protože neochucená polenta má zvláštní až přespříliš kukuřičnou chuť. Polentu lze dochutit česnekem či bylinkami.

Polenta jako příloha

Možností využití polenty je celá řada. Hustou polentu lze dobře tvarovat, a pokud obsahuje méně vody, lze s ní pracovat jako s těstem. Proto se z ní častou dělají nejrůznější placky, nákypy, ale také špízy, koláče či noky. Pokud však chceme polentu použít jako přílohu, můžeme ji podávat ihned po uvaření. Polenta se dobře kombinuje s masem, ale také sýrem, vínem, salátem či zeleninou. Polentu tak lze použít jako zdravou a hodnotou alternativu k bramborám, rýži či jiným typům přílohy.

Polenta a zdraví

Proč bychom měli dát přednost právě polentě před jinými typy přílohy? Polenta obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, ale i minerálů. Je bohatá např. na mangan, železo nebo zinek. Jde o ideální přílohu během redukčních diet, jelikož nasytí a zažene hlad, 100 gramů polenty přitom obsahuje jen kolem 80 kalorií. Polenta se připravuje z kukuřičné mouky, která při procesu výroby neztrácí žádné důležité látky. Proto však také doporučujeme přípravu z kukuřičné mouky v bio kvalitě.

Příprava polenty je jednoduchá, pokrm je chutný a hodí se jako příloha k mnoha pokrmům. Vzhledem k tomu, že neobsahuje lepek, je vhodná i pro celiaky. Díky nízké energetické hodnotě se hodí v určitém množství i jako součást redukčních diet. Současně však obsahuje glukózu, díky které dodá energii a pomůže při boji proti stresu a únavě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno