Posilování na fitballech

Cvičením na balančních míčích dostane Vaše posilování zcela nový rozměr.

Drtivá většina lidí, jejichž nesmělé kroky protnuly veřeje fitness centra, začíná okamžitě zařazovat cviky na strojích a s činkami. Ponechme teď stranou otázky týkajícící se zahřátí, rozcvičení atd., ale zaměřme se na účinek jejich prvních tréninků. Mladí cvičenci mají v hlavách hrudník a bicepsy Arnolda Schwarzeneggera, takže během několika prvních týdnů rozjedou nekonečné drtící série benchpressů, rozpažek a bicepsových zdvihů. Kotoučů na osách přibývá, hrudník se dme a bicepsy dostávají podobu grapefruitů. Zmíněné svaly rostou jako houby po dešti a ve svém rozvoji vyčnívají nad ostatními partiemi, které jsou možná procvičovány, ale ne s takovou chutí, nadšením a energií. Aniž by si to tyto „Arnoldovy obětiA“ uvědomily, tímto počátečním nerovnoměrným tréninkem si zadělaly na velké svalové dysbalance a pozdější bolesti v kritických částech těla.

Toto byl jenom příklad, jeden z mnoha. Tak jako tak, lidé se vždy vrhnou na posílení svého svalového systému na úkor zdraví. Škoda, že si neuvědomují (anebo ještě stále neví), že je nejprve třeba posílit hluboký stabilizační systém těla, aby byla do budoucna uchráněná páteř a její segmenty, že je nutností zpevnit trupový korzet a pak teprve pomalu přejít na klasické posilování. Hluboké stabilizační svaly lze skvěle posílit a zpevnit cvičením na fitballech. Tím, že je plocha míče pohyblivá (nepevná), se do činnosti (udržení rovnováhy, práce s těžištěm) zapojuje najednou mnoho stabilizačních svalů, spojujících se do svalových řetězců. Pro správné provedení nejrůznějších cviků je třeba aktivovat hluboký stabilizační systém svalů (svaly pánevního dna, příčný sval břišní, vnitřní šikmý sval břišní, bránice). Tyto svaly (především pak příčný sval břišní) působí při správném zapojení jako lokální stabilizátory bederní části páteře. Jsou tak stabilizovány páteřní segmenty bederní části, přední a zadní vaz páteřní a sakroiliakální skloubení.

Cviků na fitballech existuje nespočet. Rád bych se v tuto chvíli odkázal na výbornou publikaci Posilování na míči autorů Goldenberga a Twista. K dispozici je i dvd s názorně předvedenými cviky. Cvičte pro zdraví! Posilte svůj střed těla a předejděte problémům se zády! Cvičte správně a účelně!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno