Posilování pro ženy

Posilování není už dlouhou dobu výsadou mužů, stále častěji posilují a tvarují svá těla také ženy. Posilování vede k celkovému zvýšení kondice, ke zpevnění těla a při správném posilování i ke snížení bolestí a samozřejmě i obezity. V následujících řádcích se dozvíte, měl-li být rozdíl mezi posilováním žen a mužů.

Stavba svalů

Podle dosavadních výzkumů neexistuje výrazný rozdíl mezi svalstvem u mužů a u žen. Důležitá je samozřejmě velikost svalů, ale jejich stavba jako taková je stejná. Muži mají až o 2/3 více síly než ženy, to je dáno podílem svalové hmoty na těle. Je zřejmé, že více svalů budete na těle mít, tím budete silnější. Samotná stavba svalů se neliší, avšak u mužů rostou svaly výrazně snadněji a ve větší míře.

Hormonální systém

To, že nabírání svalové hmoty je u žen podstatně složitější než u mužů, je dáno odlišným hormonálním systémem. S tím také souvisí zatěžování svalů a výběr cviků. Především ženy začátečnice by při výběru konkrétních cviků měly být obezřetní a vyvarovat se především náročným shybům, dřepům, také přítahům velké činky. Ženy by měly být v začátcích obezřetní nejen proto, že mají menší svaly s menší sílou, ale také proto, že jejich úpony jsou slabší. Stejně jako u mužů začátečníků je třeba začít s nízkými vahami a postupně přidávat.

Posilování a hubnutí

Velká část žen chce posilovat proto, aby hubla. To je také důvod, proč ženy preferují aerobní aktivity jako běh, cyklistiku apod. – myslí si, že jen s aerobním posilováním zhubnou a že přece nechtějí mít svaly jako kulturistky. Je však důležité podotknout, že to, jak snadno se bude hubnout, závisí na bazálním metabolismu. Obecně lze říci (a to platí u mužů i u žen), že čím více svalů budete mít, tím více zhubnete, a to jak při samotných sportovních aktivitách, tak i v klidovém stádiu!

Posilování problematických částí

Pokud s posilováním teprve začínáte, zaměřte se na posílení a protažení celého těla. Jakmile absolvujete základní, vašim možnostem upravený, posilovací program, můžete přejít na posilování problematických partií. Svůj cvičební plán si rozvrhněte tak, že se každý den v posilovně zaměříte převážně na jinou partii. Břicho, hýždě, stehna, ale i ruce. Každá partie vyžaduje individuální zaměřené cviky a budete-li věnovat celý trénink jedné partii, svaly porostou a tuk bude mizet. Další dny v posilovně si pak namožené partie odpočinou, zatímco se budete věnovat jiným svalům.

Jednoduše tak lze říci, že v podstatě se posilování žen od mužů neliší, jen je třeba pohlídat si váhy, nepřetěžovat úpony a volit spíše nižší váhy. Ještě upozorněme na období menstruace, během kterého by ženy měly intenzitu snížit, jsou totiž silově oslabeny, a to především při procvičování břicha a nohou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno