Domů Zdraví Regenerace Priessnitzův obklad, priznicův obklad

Priessnitzův obklad, priznicův obklad

Priessnitzův obklad, často nesprávně přepisovaný jako Priznicův obklad, funguje na principu zapaření a prokrvení konkrétního místa. V současnosti jsou tyto obklady běžnou součástí mnoha lázeňských procedur, můžeme si je však připravit i doma.

Priessnitzův obklad nebo také zábal je lokální studený napařovací obklad, pojmenovaný po jeho vynálezci Vincentovi Priessnitzovi. Vincentz Priessnitz [Priznic] byl rakouský rolník žijící v Čechách, který se díky svým pozorovacím schopnostem podílel na založení lázní po celé Evropě. A v čem tedy spočívá podstata tohoto obkladu, který se doporučuje při různých onemocněních od rýmy přes záněty až po bolesti různých částí těla? Priessnitzův obklad spočívá v zapaření studeného obkladu, který je přikrytý igelitem.

Příprava „Priznicova“ obkladu

O řádek výše jsme již nakousli princip tohoto zábalu, dokonce jsme zmínili i něco o igelitu. Jak si tedy Priessnitzův obklad připravit tak, aby byl opravdu účinný? Základem je studená mokrá látka. Zvolte si proto přírodní kus látky ideální velikost, namočte ji ve studené vodě a vyždímejte. Takto připravenou látku aplikujte na požadované místo. Zábal nemusí být ledový, teplotu je třeba přizpůsobit stavu konkrétního pacienta. Aby byla aplikace Priessnitzova obkladu úspěšná a účinná, musí být pacient prohřátý a prokrvený. Obvykle pomůže obyčejná teplá koupel. Jde-li o místo s malou plochou, je možné jej zahřát i třením rukou. Na takovou plochu poté umístíme studenou látku, tu překryjeme igelitovou fólií a vše dokonale zabalíme suchou látkou většího rozměru. To je celá příprava „Priznice“, pod takovým zábalem probíhají tři po sobě jdoucí fáze, které si nyní objasníme.

Účinek Priessnitzova obkladu

Při aplikací Priessnitzova obkladu dochází k postupnému účinku třech fází průběhu. V první fázi dochází k tzv. hypotermii, během které se lokální teplota v místě přiložení obkladu sníží. Tato fáze netrvá déle než tři minuty a během ní dojde k zúžení cév v místě aplikace. Druhou fází je izotermie, kdy dojde ke stabilizování teploty, délka této fáze je dlouhá, trvá až 40 minut. V poslední třetí fázi dochází k hypertermii, tj. k nárůstu teploty. V místě obkladu se cévy opět roztahují a dochází k přehřátí. To je také důvod, proč procedura s Priessnitzovým obkladem trvá až tři hodiny. Organismus musí mít dostatek času pro reagování na všechny tři fáze.

Pro koho je Priessnitzův obklad vhodný

Obklady tohoto typu se doporučují při laryngitidě, angíně či horečce. Zábaly se pak aplikují na hrudník nebo krk. Používá se však také při bolestech kloubů, revmatismu. Je skvělým pomocníkem při lokálních otocích nebo při vzniku velkých modřin. Zábaly pak prospívají k uvolnění svalového napětí. Takové obklady pak lze přikládat na celé tělo nebo lokálně na krk, hrudník, nohy i ruce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno