Domů Výživa O potravinách Prošlá čokoláda

Prošlá čokoláda

Objevili jste doma ve skříňce prošlou čokoládu? Nemusíte ji v každém případě vyhodit. Přinášíme vám pár tipů, jak můžete některé druhy prošlé čokolády ještě dále využít.

Narazili jste na prošlou čokoládu?

Jste milovníci čokolády a když už si ji koupíte nebo ji dostanete jako dárek, tak u vás dlouho nevydrží a je pro vás hřích ji skladovat? Nebo se stane, že objevíte zapomenutou tabulku zapadlou někde hluboko ve spíži a řeknete si, jaká je škoda ji vyhodit? Máme pro vás dobrou zprávu. Nemusíte ji za každou cenu vyhodit, určité druhy čokolád půjdou ještě dále použít.

Datum minimální trvanlivosti

Čokoláda nepatří mezi potraviny s rychlou kazivostí a datum, které je na ní uvedeno je pouze datum minimální trvanlivosti. Co to znamená? Čokoláda se tedy může prodávat a konzumovat i po uplynutí data, které má na svém obalu.

Neskladujte čokoládu v lednici

Někteří lidé skladují čokoládu v ledničce, a to je velká chyba. Do lednice čokoláda rozhodně nepatří, ztratí tak své chuťové vlastnosti a aroma. Na jejím povrchu se může vytvořit bílý nebo šedavý povlak, což je tzv. cukerný výkvět. Znamená to, že ve vlhkém prostředí lednice na jejím povrchu vykrystalizuje cukr.

Hořká čokoláda

S trvanlivostí je na tom nejlépe hořká čokoláda, která vydří až tři roky, při sladování ve spíži ve tmě a při teplotě okolo 20°C. U hořké čokolády se na obalu udává doba minimální trvanlivosti 24 měsíců.

Čokokoláda

Mléčná a bílá čokoláda

Kratší dobu vydrží čokoláda mléčná a bílá, jelikož obsahuje mléko, ale při správném skladování si také udrží po dlouhou dobu svou skvělou chuť, vůni a nezávadnost. U mléčných a bílých čokolád je datum minimální trvanlivosti do 12 měsíců od výroby čokolády.

Nezapomeňte. Datum minimální spotřeby na kvalitních čokoládách nám ukazuje období, kdy bude mít naše čokoláda tu nejlepší chuť, aroma a budeme ji konzumovat v té nejlepší kvalitě a nejlépe si ji vychutnáme.

Čokoládoví labužníci

Existují i takoví fanoušci čokolády, kteří si kvalitní a zajímavé čokolády archivují, jako je tomu například s vínem. Do své sbírky vyhledávají tedy i prošlé čokolády. Znalci čokolád vyžadují například určité šarže čokolády. Je to z toho důvodu, že existují dvě období sklizně kakaových bobů, kdy jen opravdoví labužníci rozeznají rozdíl v chuti čokolády a čokoláda vyrobená z bobů sbíraných v určitém období jim chutná více. Odborníci jsou dokonce přesvědčeni, že chuťové a aromatické vlastnosti čokolády dozrají až časem.

Šedý povlak na čokoládě

Co to znamená, když otevřete balení své oblíbené čokolády nebo bonboniéry a vykoukne na vás šedivá čokoláda? Není to z toho důvodu, že by byla čokoláda zkažená, ale byla bohužel nesprávně skladovaná. Na jejím povrchu vykrystalizovalo kakaové máslo, které je v čokoládě obsaženo. Často se to stane v případě, že se čokoláda v teple nebo na slunci opakovaně rozpustí a ztuhne. Tato čokoláda není závadná a můžete ji sníst. Ale bohužel bude zdeformovaná a díky šedivému povlaku nelibá pro oko.

Jak je to s náhražkami čokolády?

Čím je čokoláda kvalitnější a je-li bez příchutí, tím déle vám vydrží. Náhražky čokolády a čokolády z polevy podléhají kazivosti rychle, protože je v nich obsaženo mléko a také nekvalitní rostlinné tuky, které se kazí rychleji. To platí i u oříškové čokolády. Oříšky v ní obsažené se také zkazí relativně rychle. Platí, že čokolády s nekvalitními tuky by se měly spotřebovat do data expirace, které je uvedeno na obalu. Po tomto datu spotřeby nekvalitní tuky v čokoládě žluknou a stanou se pro nás zdravotně závadnými.

Tyto čokolády najdete mnohdy před datem spotřeby za akční ceny, proto si dejte pozor, abyste takovouto čokoládu rychle spotřebovali a dlouho ji doma neskladovali. Jak už bylo řečeno, v případě kvalitních čokolád nemusíte mít obavy a při správném skladování si můžete na čokoládě pochutnat i po datu minimální spotřeby, jak jsme uváděli výše.

Tabulka čokolády

Pozor na moly

Do čokolády se vám bohužel může dostat i mol, v tomto případě čokoládu okamžitě vyhoďte a zkontrolujte vaši spíž a to, jestli nejsou napadeny i další potraviny.

Retro kousek čokolády Lidka

Na zajímavé kuriozity můžete narazit, pokud navštívíte čokoládovnu a muzeum čokolády v Kutné Hoře. Zakoupíte zde opravdu kvalitní a vynikající čokoládu všemožných druhů a nahlédnete do malinkatého muzea, ve kterém uvidíte velmi starý kousek čokolády Lidka, který nenese žádné stopy času a vypadá docela čerstvě. Dále uvidíte například krásné obaly či formy na čokoládu. Lidka vznikla před 100 lety v Kutné Hoře a vysloužila si ocenění nejlepší čokolády na světě. Bohužel byla roku 1958 zrušena. Za dobrovolné vstupné si samozřejmě vyslechnete také velmi zajímavou přednášku o tolik oblíbené čokoládě.

1 komentář

  1. Pro mně docela zajímavý článek. Já tedy pamatuji čokolády v obalech s názvem Lidka i v šedesátých (a možná i v 70.létech?). Jako dítěti mně bylo divné, že to začáteční písmeno L vypadalo v mých dětských očích jako písmeno S. Rozhodně to bylo po roce 1958, protože jsem se narodil později.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno