Domů Výživa Výživa, strava Psyllium: pozitivní i nežádoucí účinky

Psyllium: pozitivní i nežádoucí účinky

Psyllium je přírodní vláknina, která je obecně známá pro příznivé účinky při hubnutí č problémy se střevy. Pojďme se blíže podívat, jaké jsou pozitivní účinky psyllia, ale také na jeho nežádoucí účinky.

Co je Psyllium

Psyllium je rozpustná vláknina. Jedná se o vyčištěné obaly semen jitrocele indického. Jak je zřejmé podle názvu, jitrocel indický roste především v Indii, kde se nachází jeho nejčistší podoba. Z této rostliny se zpracovávají především právě obaly semen, jelikož jsou bohaté na vlákninu. Je třeba říci, že existují značné rozdíly co se kvality psyllia týče. Kvalitní psyllium musí mít dobrou schopnost bobtnavosti, jen tak bude účinné.

Pozitivní účinky psyllia

V první řadě se podívejme na pozitivní účinky psyllia, kterých je velké množství. Vzápětí se přesuneme na jeho nežádoucí účinky.

Pomoc při zácpě

Díky bobtnavosti psyllia dochází po konzumaci ke zvětšení objemu stolice. Tím se také změkčí a zlepší pohyby střev. Pokud vás trápí častá zácpa, psyllium dokáže tento problém vyřešit. Stačí jedna dávka a hned další den byste s vyprazdňováním neměli mít problémy. Díky měkčení stolice se rovněž snižuje tlak na konečník, můžeme tak předcházet potížím s hemoroidy.

Průjem

Použití psyllia při střevních obtížích je opravdu na místě. Nejen že si poradí se zácpou, ale také s průjmem. Díky své schopnosti absorbování tekutin se v případě řídké stolice naopak zpevní, jelikož tekutinu pohltí.

Další blahodárné účinky

Ačkoliv je psyllium známé především díky pozitivním účinkům pro střeva a zažívací trakt, pomůže našemu organismu i v dalších oblastech. Psyllium totiž dokáže snižovat hladinu špatného cholesterolu a chrání tak naše cévy a srdce. Rovněž snižuje krevní tlak a zabraňuje hyperglykémii.

Nežádoucí účinky psyllia

Psyllium je přírodní produkt, příliš mnoho vedlejších účinků u něj nenajdeme. U některých osob však může příjem psyllia vyvolávat alergické reakce, a to jak při kontaktu s kůží, tak při vdechnutí drobných částek v případě užívání práškové formy. Vzhledem své schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi může být příjem psyllia problematický u osob, které mají již tak krevní cukr nízký. Nadměrný příjem psyllia může negativně ovlivnit vstřebávání některých vitamínů a minerálů, např. vápníku, železa či B12. Pokud užíváte léky, měli byste používání psyllia konzultovat s lékařem. Může totiž ovlivňovat působení některých léků a mohou posunovat čas vyprazdňování.

Psyllium je zajímavým přírodním potravinovým doplňkem, který nám pomůže odstranit střevní problémy a pozitivně přispěje i v dalších oblastech. Mějte však na paměti, že i takový produkt může mít některé nežádoucí účinky, se kterými je třeba počítat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno