Ptyalin

V ústech se odehrává celá řada chemických procesů. Ve slinách je mimo jiné obsažený enzym amyláza, který se označuje jako ptyalin. Už při žvýkání zahajuje trávení škrobů, které je velmi důležité. Co vlastně ptyalin je, jaká je jeho funkce a kde se všude využívá?

Ptyalin neboli amyláza je trávicí enzym, který má za úkol štěpit škroby na jednoduché sacharidy. Děli se na tři typy, a to na alfa, beta a gama amylázu. Ptyalin je enzym typu alfa a je vůbec prvním enzymem, který byl nalezen, a to již v roce 1833 A. Payenem.

Ptyalin slouží ke štěpení škrobů

Enzym ptyalin je obsažený ve slinách a má za úkol zajistit trávení škrobů už při procesu žvýkání. Amyláza má ve slinách důležitý úkol, protože se škroby musí alespoň částečně rozložit ještě předtím, než se dostanou do žaludku. Pokud by se do žaludku dostal škrob v nerozštěpené podobě, došlo by ke změnám jeho vlastností. Začaly by působit žaludeční kyseliny a kolem bílkovin by se vytvořila ochranná vrstva. Díky ní by se pak nemohly dále rozkládat, dostaly by se do střeva a způsobily by zažívací problémy.

Žvýkání potravy je důležité

Už když jsme byli malí, bylo nám do hlavy vtloukáno, že máme pořádně žvýkat. Žvýkání je velmi důležité, bohužel, dnešní uspěchaná doba často svádí k tomu jídlo sníst co nejrychleji a žvýkat méně, než je vhodné. Pokud však jídlo hltáme a nestíháme ho dostatečně přežvýkat, do sousta se nedostane dostatečné množství slin obohacených enzymem ptyalinem a škroby pak nejsou dostatečně rozložené.

V žaludečních šťávách se pak už nenachází enzymy, které by pomáhaly škroby dále štěpit, ty se pak dostávají do střev a slouží jako potrava některým bakteriím. Pokud jíte rychle a málo žvýkáte, možná vás trápí nadýmání. To je způsobeno právě nedostatečným štěpením škrobu, protože enzym ptyalin neměl čas začít pracovat.

Amylázy jsou obsažené i ve sladu

Zmiňované enzymy amylázy se však nenachází jen ve slinách, ale jsou obsaženy i ve sladu. Pomáhají rozkládat obilný škrob na dextrin a další jednoduché cukry, například maltózu. Tyto cukry pak mohou později kvasit na alkohol. Stejného principu se využívá při výrobě whisky. Tyto enzymy se používají i při výrobě lihu z brambor, protože mohou štěpit i jiné škroby než jen ty obilné.

Obilný slad

Ptyalin se nachází ve slinách, jeho vlastnosti se však uplatňují i při výrobě alkoholu. Jedná se tak o důležitý enzym, na který bychom neměli zapomínat. Zapamatujte si, že hraje důležitou roli při štěpení škrobů a ze slin se dostává do potravy. Proto každé sousto pořádně rozžvýkejte, a až potom polkněte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno