Domů Výživa Výživa, strava Švédské kapky – účinky

Švédské kapky – účinky

Švédské kapky patří mezi nejoblíbenější druh bylinných tinktur. Vymyslel je známý švédský lékař Claus Samst, který se dožil úctyhodných 104 let. Z čeho se švédské kapky skládají a jaké jsou jejich účinky? Právě na to se nyní zaměříme.

Švédské kapkyŠvédské kapky patří mezi tinktury. Jsou složené ze směsi více než 10 druhů různých bylin. Pro mnohé slouží jako všelék a rozhodně se vyplatí mít je v domácí lékárničce. Používají se různým zdravotním problémům, od nechutenství přes bolesti zubů po zažívací a žaludeční potíže. Švédské kapky můžeme zakoupit v lékárnách a v mnoha specializovaných obchodech s bylinami a se zdravou výživou. Stejně tak si můžeme tuto léčivou tinkturu připravit sami. Pojďme se nejprve zaměřit na hlavní účinky švédských kapek.

Žaludeční a trávicí potíže

Švédské kapky se nejčastěji používají při různých žaludečních a trávicích potížích. Trápí vás žaludeční křeče? Pak stačí užít polévkovou lžíci kapek a křeče brzy odezní. Stejně tak doporučujeme používat švédské kapy při pocitech plnosti, nadýmání nebo při nechutenství. Směs bylin podporuje chuť k jídlu, aktivuje činnost trávicího traktu a pomůže i při zácpě, nadýmání či nevolnostech.

Poruchy nervové soustavy

Švédské kapky mají blahodárné účinky také při různých poruchách souvisejících s nervovou soustavou. Pravidelné užívání švédských kapek vás zbaví bolestí hlavy, zlepší vám náladu i paměť. Ze švédských kapek si můžete udělat i obklady či zábaly. Stačí obklad navlhčit a přiložit za krk. Uvidíte, že se vám brzy uleví.

Další účinky švédských kapek

Švédské kapky se používají nejčastěji právě při žaludečních a trávicích problémech a při bolestech hlavy. Jejich užívání vám však může pomoci i při mnoha dalších onemocnění. Kapky totiž obsahují látky z mnoha bylin, které působí při nejrůznějších problémech. Švédské kapky jsou proto účinné například při bolestech očí, při neštovicích, vyrážkách, ekzémech, kolikách, zánětech, křečích a podobně.

Švédské kapky – postup přípravy

Jak jsme zmínili výše, švédské kapky si můžete zakoupit, stejně tak si je můžete vyrobit i sami doma. Stačí jen mít dostatek žádoucích bylin. A jak švédské kapky připravit a využít jejich účinků? Bude k tomu potřebovat 10 g kořene anděliky, 5 g kořene pupavy, 10 g theriaku, 10 g many, 10g oddenku zedorie, 10 g aloe, 5 g myrgy, 0,2 g šafránu, 10 g listů senny, 10 g kafru a 10 g kořene reveně. Byliny naplňte do skleněné lahve o objemu 2 litrů a zalijte 1,5 litrem až 40 % žitné či ovocné pálenky. Nechejte louhovat několik týdnů, poté byliny přeceďte a dávkujte do menších lahví.

Švédské kapky jsou plné léčivých látek a mohou vám pomoci při různých problémech. Ačkoliv nemůžete bylinné tinktury považovat za všelék, ve vaší domácí lékárničce rozhodně mají své pevné místo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno