Domů Výživa Léčivé rostliny Řapíkatý celer jako lék

Řapíkatý celer jako lék

Celer je zelenina, která má velké využití v kuchyni. Pro svou typickou zvláštní chuť se hodí pro přípravu různých pokrmů. Ovšem již po tisíciletí jsou známy i léčivé vlastnosti této zeleniny, které z ní činí potravinu, která bezpochyby stojí za zvýšenou pozornost.

Celer

Řapíkatý celerCeler patří mezi jednu z nejaromatičtějších zelenin vůbec. Zatímco se u nás používal výrazněji až někdy od 19. století, na jiných místech po celém světě se pěstuje od nepaměti. Již staří Egypťané si byli vědomi léčivých vlastností této zeleniny. V první řadě je třeba rozlišit dva typy celeru – celer řapíkatý a celer bulvový. Oba jsou velmi aromatické a léčivé, následující řádky však budete věnovat jen celeru řapíkatému, které se u nás používá stále častěji a hodí se pro přípravu řady pokrmů.

Řapíkatý celer jako lék

Nejen že má řapíkatý celer typickou vůni a chuť, obsahuje také řadu látek, díky kterým má jeho konzumace pozitivní vliv na náš organismus. Řapíkatý celer je plný vitamínů, ale i olejů a proto se používá i v přírodním léčitelství.

Éterické oleje

Pokud jste se někdy zamysleli nad tím, co způsobuje typické aroma celeru, pak vězte, že za to mohou obsažené éterické oleje. Ty slouží jako ochrana pro zeleninu, této schopnosti však můžeme využít i my. Konzumací řapíkatého celeru můžeme bojovat proti bakteriím a mykózám. Právě tyto éterické oleje totiž bojují proti plísním, bakteriálním onemocněním a dalším nebezpečným organismům. Výhodou také je, že tyto účinky se projevují prakticky po celém těle – před bakteriemi a plísněmi jsou po konzumaci chráněny ústa, sliznice, ale i žaludek a střeva.

Léčba onemocnění dýchacích cest

Pokud máte problémy s dýcháním, konzumací řapíkatého celeru si můžete ulevit. Dezinfekční účinky celeru se totiž projeví i v této oblasti. Zelenina má schopnost dezinfikovat veškeré prostory a také rozpouštět hleny. Konzumací celeru do sebe dostaneme látky, které nám pomohou při vykašlávání a uvolňování hlenu. Pokud jste nachlazení, celer může být dobrým doplňkem ke standardní léčbě.

Vitamíny

V řapíkatém celeru najdeme velké množství vitamínů B. Konzumací tak posílíme naše nehty, vlasy i kůži. B komplex je také známou řadou vitamínů, které pomáhají při špatné náladě. Máte-li sklony k depresím, s celerem proti nim můžete úspěšně bojovat. Dále obsahuje vitamín C, A, K či E, ale také minerály – draslík, sodík, vápník, zinek nebo železo. Celer je tak obsahuje opravdu velké množství zdravý prospěšných látek, díky kterým lze úspěšně bojovat proti různým nemocím. Nejen že má specifickou chuť, dokáže i léčit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno