Ságo

Především v receptech staršího vydání se můžete setkat se surovinou označovanou jako ságo. Ságo je prášek škrobovitého typu, který má podobné vlastnosti jako jiné druhy škrobů. K čemu všemu lze ságo využít a kde se dá sehnat?

Ságo je označení pro bílý škrobovitý prášek, který se vyrábí ze středových částí ságových palem. Ságo je slovo, které v řeči domorodých kmenů v Nové Guiney znamená jídlo. Právě v těchto oblastech se se ságovými palmami setkáte nejčastěji. Místní tento prášek využívají k přípravě placek s rybami a dalšími druhy masa.

ságo želé

Ságo a kde jej pořídit

V moderních receptech na ságo příliš často nenarazíte. Vzhledem k horší dostupnosti se u nás využívají jiné druhy škrobů, které mají podobný či stejný účinek a možnosti využití. I tak můžete na ságo narazit v některých obchodech se zdravou výživou a kvalitními potravinami. U nás se ságo prakticky nezpracovává, většinou se jedná o produkty pocházející z Německa a jiných států.

Dnešní ságo se ze ságovníku už nevyrábí

Pokud v obchodech narazíte na ságo, s velkou pravděpodobností nebude vyrobené ze ságovníku. Jak jsme zmínili, jeho dostupnost je dost problematická, a tak se tato surovina nahrazuje jinou. Ságo tak dnes funguje především jako obchodní značka škrobu. Vyrábí se především z hlízových kořenů nejrůznějších rostlin. Má neutrální chuť, je bohatá na energii a má sklovitou granulovanou strukturu.

Možnosti využití

A k čemu všemu je možné ságo využít? Jak jsme zmínili, ságo má podobné vlastnosti jako jakýkoliv jiný druh škrobu. Využijete jej tak k zahušťování polévek a omáček. Díky své neutrální chuti pokrmy zahustí a zvýší jejich energetikou hodnotu, aniž by jakýmkoliv způsobem ságo narušilo původní chuť. Ze sága si můžete také připravit různé škrobové placky, využijete jej také při přípravě pečiva.

Máte rádi želé, pudingy a jiné sladké či slané pokrmy „gumové“ konzistence? Pak k takovému účelu můžete využít právě ságo. To má schopnost nejen zahustit, ale také vytvořit želé. Stačí, když svaříte vodu s cukrem a ovocnými šťávami či sirupem a přidáte několik lžic granulovaného sága. Po chvíli míchání začne měnit směs svou konzistenci, zesklovatí a po odstavení z plotny začne tuhnout. Želé ze sága využijete například při pečení dortů, ale také při přípravě ovocných dezertů. Můžete například čerstvé ovoce přelít ještě teplým ságo želé a nechat vychladit.

Pokud na ságo v dnešní době narazíte, můžete jej využívat stejně jako jakýkoliv jiný škrob. Vyniká svou neutrální chutí, jiné zázraky od něj však nečekejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno