Sýr halloumi

Máte rádi sýrové pochoutky a současně rádi objevujete nové chutě? Pak vyzkoušejte sýr halloumi, který je tradičním mléčným produktem vyráběným nejčastěji z ovčího a kozího mléka. Halloumi má mírně slanou chuť a obzvláště v letních dnech je skvělým doplněním jídelníčku. Jak se halloumi vyrábí, kde ho sehnat a jak konzumovat?

Sýr halloumi

Halloumi patří do skupiny polotvrdých sýrů. Podle tradiční receptury se vyrábí z ovčího a kozího mléka, u sýrů z velkovýroby se však stále častěji používá levnější kravské mléko. Halloumi pochází z Kypru a jeho výroba má tradici už z období Byzantské říše. Svou chutí se řadí někde mezi jadel a mozzarellu. Tradiční halloumi ale poznáte na první pohled – pro dochucení a estetiku se dovnitř vkládají mátové listy. V obchodech koupíte tento sýr v podobě čtvrtkilových bochníčků. Halloumi má vysokou teplotu roztékání, proto se často používá ke grilování.

Výroba sýru halloumi

HalloumiTradiční sýr z Kypru se vyrábí bez přidávání mléčných kultur, a tedy i bez mléčného kysání. Proces výroby polotvrdého sýra není až tak těžký, proto si jej můžete zkusit vyrobit i doma. Pro výrobu sýrů můžete kromě ovčího a kozího mléka použít i běžné kravské, které mnohem lépe seženete. K výrobě sýra budete potřebovat 20 l plnotučného mléka, 6 ml chloridu vápenatého s 60 ml studené vody, syřidlo a sůl, eventuálně lístky máty. Mléko zahřejte na 60 °C po dobu 20 vteřin. Následně zchlaďte na 32 °C, přidejte chlorid vápenatý, minutu míchejte a poté přidejte syřidlo. Po vysrážení nakrájejte sýřeninu na kostky. Následuje postup jako při výrobě jiných sýrů. Pokud se do domácí výroby nechcete pouštět, halloumi si kupte již hotový. Dnes je k sehnání takřka v každém větším supermarketu.

Jak sýr halloumi konzumovat

Na Kypru se sýr halloumi obvykle konzumuje jako letní přesnídávka společně s melounem. Jak jsme již zmínili, perfektní je halloumi na grilu, protože se vám jen tak nerozteče a získá nádhernou nahnědlou kůrku. Halloumi si můžete upéci během letní párty na klasickém grilu na dřevěné uhlí, dobře poslouží i grilovací pánev. Sýr chutná skvěle s brusinkami. Častěji se podává v pita chlebu společně se zeleninou – rajčaty, česnekem, panenským olivovým olejem a tzatziki.

Pokud během letní grilovací sezóny na halloumi v obchodě narazíte, pořiďte si jej a zkuste ugrilovat. Díky jemně slané chuti a perfektní konzistenci si sýr oblíbíte a možná ho budete grilovat častěji než u nás oblíbený hermelín.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno