Sobí maso

Vepřové, kuřecí nebo hovězí maso či divočina není pro českého strávníka ničím neobvyklým. Sobí maso je naopak něčím netradičním a netypickým. Přesto se jedná o typickou finskou pochoutku, na které si při troše štěstí pochutnáte i u nás. Jak sobí maso chutná, jak se připravuje a kde jej sehnat?

Kde se jí sobí maso

Sobí maso je delikatesou oblíbenou na celém území Finska. V zemi tisíců jezer se setkáte se sobími farmami. Na nich jsou sobi pěstování pro mléko, kožešinu i parohy. Každým rokem se ve Finsku zpracují až dva miliony kilogramů masa. Sehnat jej ale u nás je poměrně náročné, i když ne zcela nemožné.

Sobí maso

Kde koupit sobí maso

K sobímu masu se nejlépe dostanete přímo ve Finsku. Mnohé restaurace se zabývá přípravou pokrmů ze soba, maso je k sehnání na pultech masen i supermarketů. Sobí maso zpracovávají jak velké firmy, tak malé farmy, u kterých je maso zpravidla nejkvalitnější. Pokud se do Finska nechystáte, možná přemýšlíte, jestli si na masu ze soba můžete pochutnat i u nás. Nepočítejte s tím, že byste na něj narazili v masně nebo supermarketu. I přesto však u nás působí několik firem, které se zabývají dodávkou exotického a méně dostupného maso. Postarají se o dovezení sobího masa přímo z Finska, počítejte ale s vysokou cenu. Další možností je návštěva specializovaných gurmánských restaurací a food festivalů, na kterých můžete na pokrmy ze soba čas od času také narazit.

Chuť sobího masa a vliv na zdraví

Sobí maso je oblíbené pro svou jemnou delikátní chuť, je měkké a málo tučné. Obvykle se upravuje studeným nebo teplým kouřem, proto má obvyklou zauzenou chuť. Maso tohoto typu je ale oblíbené také díky prospěšnosti na lidský organismus. Obsahuje až 60 procent nenasycených mastných kyselin, dále (železo, selen) a vitamíny (např. vitamín E). Díky tomu je odnepaměti důležitou součástí jídelníčku místních obyvatel.

Pokrmy ze sobího masa

Maso ze soba se zpracovává různými způsoby. Již jsme zmínili uzení studeným nebo teplým kouřem, které je velmi oblíbené. Sobí maso se také suší, tím se zakonzervuje a vydrží dlouhou dobu. Sušené sobí maso je bohatým zdrojem bílkovin i dalších zdraví prospěšných látek. Nejčastěji v restauracích narazíte na tradiční pokrm, který tvoří tepelně upravené sobí maso, bramborová kaše a brusinková omáčka. Oblíbený je také pokrm blízký našemu guláši. Maso lze dusit, péct i vařit. Hodí se pro přípravu polévek a setkat se můžete i se sobím salámem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno