Sušení masa v sušičce

Milujete sušené maso z obchodu, ale připadá vám nepřiměřeně drahé? Vyzkoušejte náš návod, jak na sušení masa v sušičce, a jedním tahem získáte skvělou pochoutku i vynikající jedlý dárek téměř bez práce.

Možná to nevíte, ale sušené maso bylo jedním z prvních artiklů, se kterými obchodovali indiáni a bílí evropané na americkém kontinentu. Ale zatímco původní obyvatelé země za velkou louží ho zpravidla sušili na velkých roštech na slunci nebo dokonce nad ohněm, my si budeme muset vystačit s o něco skromnějším způsobem.

Sušení masa v sušičce

Sušení masa v sušičce – jak na to

Sušit můžete maso hovězí, vepřové nebo drůbeží. Nejlepších výsledků však dosáhnete právě s prvně jmenovaným druhem. Dále budete potřebovat:

  • sójovou omáčku

  • worchester

  • dva stroužky česneku

  • drcený pepř

K sušení je třeba vybrat dokonale libové maso – tedy žádný tuk! Pokud se vám takové nepovede koupit, budete muset vykrajovat. Maso posléze nakrájejte asi na 2 centimetry široké plátky. Vyskládejte na prkénko a uložte asi na 30 minut do mrazáku, bude se vám poté lépe krájet na proužky.

Proužky by neměly být tlustší než 3 mm. Doporučujeme krájet proti vláknu, ale jde to i naopak. Neobejdete se přitom bez opravdu ostrého nože.

Čím sušené maso ochutit?

Maso můžete samozřejmě sušit jen tak s trochou soli, mnohem lepší je však to ochucené. Potřebujete sojovou omáčku obsahující sůl, worchester, česnek a drcený pepř. Do mísy nalijte přiměřené množství omáček (50:50) a dochuťte pepřem a česnekem. Množství volte tak, aby bylo všechno maso důkladně obalené. Raději postupně přilévejte než naopak. Pepř a česnek pak můžete přidávat podle chuti.

Sušení masa v sušičce

Náš tip: Nezapomeňte, že sušené maso se už po usušení tepelně neupravuje, takže pepř bude poté velmi výrazný. Napoprvé raději uberte.

Maso nechte marinovat. To se vám nejlépe podaří v uzavíratelném sáčku, který uložíte do lednice na 24 hodin (nebo alespoň přes noc). Několikrát během této doby pytlíkem zatřeste, aby se marináda dostala opravdu všude.

Jak na nejlepší sušení?

Máte-li sušičku, je už celý postup téměř hotový. Nastavte ji na 60°C, maso vyrovnejte na rošt tak, aby se jednotlivé látky vzájemně nedotýkaly a nechte všemu volný průběh – bude to trvat asi 6-8 hodin. V průběhu sušení jednotlivé pláty jednou nebo dvakrát prohoďte.

Usušené maso se láme a je křehké. Dobrou indikací je také průsvitnost – stačí jeden plátek masa podržet proti světlu. Je-li ještě hutný, bude maso potřebovat přibližně dalších 60-90 minut. Jakmile je hotové, uskladněte ho ve vzduchotěsné nádobě, kde vydrží bez poskvrnky i několik týdnů. Hodí se jako skvělá rychlá svačinka na cesty, která vám dodá energii, ale také jako skvělý dárek pro milovníka sportu i zdravé výživy. Stačí ho zabalit do celofánu a opatřit cedulkou nebo ozdobnou mašlí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno