Sýrová roláda z plátkového sýra

Čekáte hosty? Co takhle je překvapit chuťovkou, která zažene hlad a dodá spoustu bílkovin? Přinášíme recept na sýrovou roládu z plátkového sýra v několika různých provedeních.

Rolády máme rádi, ať už jde o masové, sladké nebo třeba sýrové. Dík krásné textuře nejen že dobře chutnají, ale také skvěle vypadají a na vašem talíři se budou vyjímat. Nebudeme si nalhávat, sýrové rolády nepatří k nejzdravějším a nejdietnějším pokrmům. Ale pokud si dáme pár koleček, nic se nám nestane. Na následujících řádcích vám představíme dva druhy náplně sýrových rolád z plátkového sýra, jeden pořádně kalorický a druhý trochu dietnější.

Sýrová roláda – základ

Na přípravu sýrové rolády potřebujeme především pořádný sýrový základ. Budeme k tomu potřebovat 200 gramů plátkového sýra. Už tady se můžete rozhodnout, dáte-li přednost tučnější variantě a sáhnete po 40 % eidamu či jiném tučnějším sýru nebo naopak budete preferovat méně tučné dietnější sýry. Důležité je, aby byly dobře tvarovatelné. Pokud jste zakoupili plátkový sýr v pultovém prodeji, vytvořte asi 1 centimetr tlusté hromádky a sýr zabalte do potravinové folie. Takové sýrové balíčky vhodně na chvíli do horké vody a povařte. Folii odstraňte a jednotlivé nahřáté plátky sýra rozložte do tvaru obdélníka. Vezměte si váleček na těsto a opatrně plátkové sýry vyválejte, dokud se nespojí a nevznikne jedna velká sýrová placka. Základ pro plnění je připraven!

Tučnější náplň

Sýrovou roládu můžeme plnit, čím chceme, dobré je, aby byla uvnitř pěkně barevná a měla výraznou strukturu. Pro méně zdravou náplň si připravíme tavené sýry, které smícháme s povoleným máslem. Do toho přidáme nadrobno nasekanou cibuli, petržel, nakládané okurky, sůl, pepř a hořčici. Dobře promícháme a v rovnoměrné vrstvě naneseme na sýrový základ. Na horná vrstvu přidáme krásné plátky kvalitní šunky, můžeme zkombinovat i s trochou slaniny. Nyní je třeba roládou pořádně stáhnou, ideálně utáhnout v potravinářské folii, a nechat na několik hodin vychladit v lednici.

Dietnější náplň

Sýrovou roládu z plátkového sýra můžeme připravit i v dietnější variantě. Tavené sýry nahradíme čerstvým sýrem, např. Lučinou, osolíme, opepříme, dle chuti dokořeníme, můžeme přidat i růzé druhy sterilované zeleniny. Opět rozetřeme. Na horní vrstvu můžeme použít opět šunku, buď libovou vepřovou, nebo kuřecí. Proces rolování zůstává stejný.

I když se může příprava sýrové rolády z plátkového sýra náročná, nezabere více než dvacet minut. Po rozkrájení na kolečka bude efekt na talíři skvělý. Podávejte s čerstvým pečivem a užijte si posezení s přáteli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno